• DOLAR
  $1.743,45
 • EURO
  $0,3457
 • ALTIN
  $21.955,75
 • BIST
  107,6458
Yaz Sıcaklıkları Çiçeğinizi Soldurmasın!

Yaz Sıcaklıkları Çiçeğinizi Soldurmasın!

Havaların ısınmasıyla birlikte çiçeklerin saksılarını değiştiren, iç mekandan balkonlara taşıyan ev hanımlarının dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Yaz sıcaklarının çiçekleri olumsuz etkileyebileceğini belirten Uzmanlar, öğlen saatlerinde güneşe çıkarılan çiçeklerin zarar görebileceğini söylüyor.

Özellikle ev hanımlarının dekoratif olarak veya hobi olarak yetiştirdiği süs bitkileri ve çiçekler evlerin olmazsa olmazı haline geldi. Öyle ki çiçeklerin mevsim geçişlerinde özellikle hassas olduğunu söyleyen Bahçe Bitkileri Uzmanı Ayşin Koçer, püf noktaları anlattı.
Yaz aylarında yoğun güneşi çiçeklerin yanmasına neden olabileceğini belirten Koçer, ”Çiçeklerinize en uygun saksıları ve toprağı seçtiniz, güzelce saksı değişimini yaptınız, sıcaklık, nem ve ışık bakımından onun için en uygun noktayı seçtiniz, sulamasını eksik etmediniz. Peki bitti mi? Tabii ki hayır! Çiçekler için hayati önem taşıyan konulardan biri de bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesi ile aldıkları güneş ışığıdır. Bu durum da yine türüne göre değişiklik gösterse de bilmeniz gereken önemli püf noktalar var. Kaktüs gibi güneş ışığını doğrudan almayı çok seven bir çiçeğiniz bile olsa yaz günü öğle saatlerinde, güneşin kavurucu sıcaklarının altında fazla bulunmamasına dikkat edin. Bu da yine çiçeklerinin yanmasına neden olabilir, çiçeğinizi güneşin zararlı etkilerine maruz bırakabilirsiniz.” dedi.
Çiçekler için nem ve ışığın öneminden bahseden Koçer, ”Mevsim geçişleri olarak adlandırdığımız dönemlerde, ilkbahar ve sonbahar aylarında ve dinlenme periyodu olarak nitelendirebileceğimiz kış mevsiminde, aslında kısacası yılın farklı zamanlarında çiçekler için sağladığınız tüm koşullar gözetiminiz altında olmalı. Birçok bitki sık sık yerinin değiştirilmesinden hoşlanmasa da kış ve yaz aylarında güneşin etkisi aynı olmadığından, bulunduğu ortamın sıcaklık, ışık ve nem durumunda büyük farklılıklar meydana gelecektir mesela. Böyle bir durumda çiçeğinizi sürekli gözlemlemeli, gerekli sıcaklık ve nem ölçümlerini yapmalı ve çok büyük bir ihtiyaç oluşması durumunda doğrudan yerini değiştirmelisiniz. Örneğin yazın balkonunuzda baktığınız bir sukulent için kışın iç mekanlar çok daha doğru bir tercih olacaktır.” diye konuştu.
Bitkilerde böceklenme sorunlarının olabileceğini aktaran Koçer, ”Aynı şekilde mevsim geçişlerinde daha sık yaşanan böceklenme, farklı parazit bitkilerin oluşumu gibi sorunlar da yaşayabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız öncelikle bitkinizin toprağını temizlemeli, çiçeklerinizden dökülen yaprakları, yabancı maddeleri topraktan uzaklaştırmalısınız. Gerekiyorsa toprak değişimi ve saksı temizliği de yapabilirsiniz. Aynı şekilde yetiştirdiğiniz çiçeğin türüne bağlı olarak gerekli budama işlemlerini de zamanında yapmalı, tohum ya da fideden çoğaltma yöntemini değerlendirecekseniz bunun için de yine ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmelisiniz.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?