• DOLAR
  $1.743,45
 • EURO
  $0,3457
 • ALTIN
  $21.955,75
 • BIST
  107,6458
Usta Öğreticiler Özlük Hakkı ve Kadro İstiyor

Usta Öğreticiler Özlük Hakkı ve Kadro İstiyor

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu Malatya İl Temsilcisi Halise Can basın açıklamasında bulunarak usta öğreticilerin emeklerinin karşılığı olan sosyal haklardan mahrum kaldığını söyledi.

Kadrosuz Usta Öğreticilerin yaşadığı sıkıntıları gidermek ve hizmetlerinin karşılığı olan özlük hakların tesis edilmesini sağlamak için, MEB’e bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde, MEB, Hazine ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirtilen memur kadrolarına veya 4B sözleşmeli kadrolarına atanmalarının zaruriyet olduğunu dile getiren Can, özlük hakların tesis edilmesini sağlamak için beklentilerini aktardı.
Geçtiğimiz günlerde ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin ücretlerine yönelik iyileştirmeler yapılmıştı. İyileştirmeden memnun olduklarını söyleyen usta öğreticiler özlük haklarında da iyileştirme taleplerini yineledi. Bu anlamda basın açıklamasında bulunan Can, “Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları yönetmeliğinin 4. Maddesindeki tanıma göre halk eğitimi; “Örgün eğitim sistemine hiç girmemiş ya da herhangi bir kademesinde bulunan veya bu kademelerden çıkmış bireylere gerekli bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak için örgün eğitimin yanında veya dışında onların; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmelerini sağlayıcı nitelikte, çeşitli süre ve düzeylerde hayat boyu yapılan eğitim-öğretim-üretim rehberlik ve uygulama faaliyetlerinin tümüdür” Genel başlıklar altında; Okuma-yazma öğretmek, Ulusal bütünleşmeye yönelik herkesin düşüncesini, kişiliğini ve yeteneklerini geliştirici biçimde eğitim çalışmaları yapmak; Ulusal ve Geleneksel kültür değerlerinin korunması, Toplu yaşama, dayanışma, yardımlaşma, birlikte çalışma ve örgütlenmeye yönelik alışkanlıklar kazandırmak; Çeşitli mesleklerde çalışmakta olanların hizmet içinde ve mesleklerinde gelişmeleri için gerekli bilgi ve becerilerini sağlamak; Genel anlamda toplumun, Eğitim, Sosyal ve kültürel anlamda gelişimini sağlamada katkılar sunmaktır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?