Umutlar Raflarda Kaldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, eğitim hizmetlerinin yavaşlaması nedeniyle kırtasiye sektörünü de derinden etkiledi. Sektörün ayakta kalabilmesi için çıkış yolu aradıklarını belirten Kırtasiyeci Mahmut Temelli, Pandeminin başlangıcından bu yana gelirlerinin yüzde 80 oranında düştüğünü, günlük gelirlerinin 50 ila 100 TL arası olduğunu ifade etti.
Pandemi nedeniyle kapalı olan okulların yakınlarında bulunan kırtasiyelerin birçoğunun iş yapamadığı gerekçesiyle hizmet vermediğini, dükkanını açanların da çok fazla satış yapamadığını söyleyen Temelli, Kırtasiye ve kitap satışı yapan esnafın geleceğe dair umutsuz olduğunu aktardı.
Uzaktan eğitim kararının ardından esnafın iş yapma umudunun tamamen bittiğini kaydeden Temelli, sözlerine şu şekilde devam etti,” Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkiler bıraktığını şüphesiz herkes biliyor. Kalıcı hasar alan ve tekrar toparlanamayan birçok sektör var. Bunlardan biri de Kırtasiyecilik. Okulların uzaktan eğitimde devam etmesi, Kurs merkezlerinin açık olduğu zamanlarda Kırtasiyelerin kapalı tutulması gibi birçok konu işletmecileri zora sürükledi. Bu sektör için konuşulan gelir kaybı rakamları yüzde 80 in üzerinde. Günlük kazancı işyeri kirasını kurtarmıyor. Destek paketleri hazırlanırken tüm işletmeler gözetilerek bu karar verilmeli. Bir an önce salgının bitmesini ve normal hayata devam etmemizi ümit ediyoruz.”
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.