• DOLAR
  $1.785,3
 • EURO
  $0,3827
 • ALTIN
  $29.050,97
 • BIST
  101,6357
Türkiye’nin 2’inci Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarı Malatya’da Açıldı

Türkiye’nin 2’inci Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarı Malatya’da Açıldı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarı açıldı. Virüsün kontrol altına alınabildiği ve aşı araştırmaları yapılan laboratuvarın ikincisi Malatya’da faaliyetlere başladı. Laboratuvarda aşı çalışmalarının yanı sıra Sanayicilerin, AR-GE şirketlerinin veya araştırıcıların ürettiği veya üretmek istediği mikrop öldürücü veya mikroptan koruyucu ürünlerin etkinlik analizleri yapılabilecek. Bununla birlikte İnönü Üniversitesinin ve ülkenin bilimsel araştırma ve veri üretme gücü daha ileriye taşındı

Türkiye’de sadece Kayseri’de bulunan Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarının ikincisi Malatya’da, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Düzenlenen açılış törenine Vali aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Sağlık Müdürü Recep Bentli, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Ali Beytur, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran, Prof. Dr. Yusuf Yakupoğulları, Prof. Dr. Barış Otlu ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, ”Bugün hastanemize önemli bir laboratuvarı kazandırıyoruz. Virüs çalışmalarının yapılacağı Biyogüvenlik düzey 3 laboratuvarının açılışı için burada toplanmış bulunmaktayız. Biyogüvenlik düzey 3 laboratuvarı ülkemizde çok az sayıda bulunan ve ileri virüs çalışmalarının yapılmasına imkan veren bir laboratuvar. Biyogüvenlik düzey 3 laboratuvarı canlı virüs çalışmalarının yapılmasına imkan vermektedir. Virüsle ilgili ilaç araştırmaları, aşı çalışmaları, kit çalışmaları ve çeşitli tıbbi malzeme ürünlerinin anti viral özelliklerinin araştırmasının yapıldığı bir laboratuvardır. Moleküler mikro biyoloji laboratuvarımız Türkiye’nin en önemli laboratuvarlarından birisidir ve laboratuvarımızda bütün virüs testleri moleküler düzeyde dünyada ne yapılıyorsa burada tümü yapılabilmektedir. Biyogüvenlik düzey 3 laboratuvarının eklenmesi ile artık canlı virüs araştırmalarının da yapılabileceği laboratuvar olacaktır. Moleküler mikro biyoloji laboratuvarımız Sağlık Bakanlığımızdan akredite veren yani tüberküloz hastalığının Biyogüvenlik düzey 3 laboratuvarına uzun yıllardır sahiptir. Ama verem hastalığındaki Biyogüvenlik düzey 3 ile virüs çalışmalarındaki Biyogüvenlik düzey 3 farklı özellikler gerektiren laboratuvarlardır. Virüs çalışmaları için Biyogüvenlik düzey 3 laboratuvarı dünyada da az sayıda olan ileri ülkelerde belli sayıda olan laboratuvarlardır. Biyogüvenlik düzey 3 laboratuvarı da hem tıbbi ilaç ve bilimsel araştırmalar yapılacak hem de özellikle ülkemizde üretilen virüslere karşı ilaçlar aşı ve diğer tıbbi ürünlerin araştırılacağı laboratuvardır. Bu laboratuvarın iki yıl boyunca kurulmasında emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.
VALİ BARUŞ,” GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPILACAK”
Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarının faaliyete girmesiyle birlikte Malatya’da bilimsel çalışmalar alanında güzel çalışmaların yapılacağını aktaran Vali Aydın Baruş, ” Malatya İnönü Ünivetsitesi Turgut Özal Tıp Merkezi zaten bölge için çok önemli bir tıp merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Özellikle karaciğer nakli, kök hücre ve ilik nakli konusunda hakikaten Türkiye’ye ve dünyaya hizmet veren bir sağlık kuruluşu. Diğer alanda da bölge insanına sağlık alanında her türlü hizmeti veren seçkin bir kuruluş. Biz Turgut Özal Tıp merkezinin yeni imkanlara kavuşmasından ve burada çok başarılı çalışmalar yapılmasından Malatya olarak büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Tüm hocalarımızı arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Covid-19 salgını başladığından beri buradaki hocalarımız Malatya için hakikaten çok büyük hizmetler yaptılar. İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte iyi bir koordinasyon halinde gerek Covid-19 testinin zamanında yapılması, hastalığın zamanında teşhis edilmesi ve karantina tedbirlerinin uygulanması anlamında 24 saat mesai ayrımı gözetmeksizin gece gündür burada çalıştılar. Bugün gelinen nokta bizim için gurur verici. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de bununla birlikte 7 tane Biyogüvenlik düzey-3 laboratuvarı var. Burada virüse bulaşan hastalıklara karşı hem sağlık alanında çok güzel çalışmalar yapılacak ileri anlamda güzel çalışmalar yapılacak hem de sağlık alanında faaliyet gösteren sanayi sektöründe üretim yapan firmaların testlerinin burada yapılama imkanı olacak. Yani antiviral mamüller, anitvairal cihazlar üreten ve virüsle mücadele araçları üreten sanayi firmalarına da önemli tesis çalışmaları gerçekleştirecek. Başta rektör hocamız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
YAKUPOĞULLARI,”İLAÇ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINA KATKI SAĞLAYACAK”
Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Yakupoğulları, Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarının ilaç geliştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Yakupoğulları, ”COVİD-19 pandemisinin başlaması ile tüm dünyada olduğu gibi üniversitemizde de ortaya çıkan bu yeni virüse karşı aşı, ilaç ve tanı kiti geliştirme çalışmaları yoğunlaşmıştır. Bu alanda yapılacak tüm bilimsel araştırmaların merkezinde bulunacak bir tesis olan Biyogüvenlik Düzey-3 Laboratuvarımız 02 Mart 2022 Çarşamba günü hizmete açılacaktır. Bu laboratuvarda sadece SARS-CoV-2’ye karşı değil her yıl milyonlarca kişide hastalık oluşturan hepatit virüsleri, influenza virüsleri, diğer solunum yolu virüsleri ve daha birçok önemli insan patojenlerine ait çalışmalar yürütülecektir. Böylelikle, tedavisi zor olan bu tür mikroplara karşı savaşmak için kullanılabilecek ilaç, aşı ve tanı kitleri geliştirilecektir. Tesisimiz bu özelliği ile bölgemiz ve ülkemizden virüs hastalıklarına karşı ilaç geliştirme çalışmaları yürüten diğer bilim insanları için de önemli bir imkan olacaktır. Dolayısı ile açılacak olan laboratuvarımız üniversitemizin ve ülkemizin bilimsel araştırma ve veri üretme gücünü daha ileriye taşımak için önemli destekler sunacaktır. Açılacak Biyogüvenlik Düzey-3 Laboratuvarımızın bir diğer işlevi ise sanayicimizin, AR-GE şirketlerinin veya araştırıcıların ürettiği veya üretmek istediği mikrop öldürücü veya mikroptan koruyucu ürünlerin etkinlik analizlerinin yapılması olacaktır. Böylelikle, üretilen dezenfektan veya diğer kimyasal mikrop öldürücülerin, maskelerin, ultaviyole ışını veya başka yöntemler kullanarak ortam temizliği yapan cihaz ve aletlerin veya hava temizliğinde kullanılan filtre sistemleri gibi birçok ürünün etkinlik testleri bu laboratuvarımızda yapılıyor olacaktır. Laboratuvarımız, ürettiği ürünün bu tür etkinlik testleri için yurt dışındaki merkezlere gitmek durumunda kalan sanayicilerimiz için de önemli bir fırsat olacaktır. Dolayısı ile açılacak olan laboratuvarımız, katma değeri yüksek ve ileri teknoloji ürünler geliştirilmesine de katkı sunmuş olacaktır. Laboratuvarımız ayrıca, on yıllardır mikroplara karşı araştırmalar yürüten bilim insanı kaynağı ile sanayicimizin geliştirmek istediği mikrop öldürücü veya mikroptan koruyucu ürünlerin üretim süreçlerine bilimsel bilgi ve dizayn katkısı sunacak ve üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneğini sergileyecektir. 02 Mart 2022 Çarşamba günü açılacak olan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Biyogüvenlik Düzey-3 Laboratuvarımızın Malatya’mıza ve Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyoruz. “ ifadelerine yer verdi.
>>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?