Turgut Özal Tıp Merkezi’nden Bir İlk Daha

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde bir ilk gerçekleşti. Anadolu’da ilk kez Malatya’da, canlı bağlantılı akciğer ameliyatı yapıldı. Ameliyat, Türkiye’nin yanı sıra 4 ülkede 100 cerrah tarafından canlı olarak izlendi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi

Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakkı Ulutaş: “İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniğinden bir ilk daha. Bölgemiz ve ülkemizde referans bir hastane ve klinik olarak İstanbul dışında canlı bağlantılı akciğer ameliyatları (Torasik Cerrahiler) ilk kez Malatya’da kliniğimizde yapılmasından büyük gurur duymaktayız. “Son yıllarda minimal invaziv cerrahi dediğimiz endoskopik göğüs cerrahi ameliyatları, VATS (video-assistedthoracoscopic/thoracicsurgery- video yardımlı toraks cerrahisi) olarak bilinir. VATS göğüs cerrahisinde ve akciğer kanseri cerrahisinde devrim yapmıştır. VATS yaklaşımı, hasta için daha az ağrı, daha iyi kozmetik sonuç, daha az hastanede kalış süresine sahip, bunun yanında onkolojik prensiplerin bütün algoritmalarının eksiksiz uygulanabildiği bir cerrahi seçenektir.

Son 10 yıl içinde, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisinde Uniportal VATS (tek delikten endoskopik toraks cerrahisi) etkin, güvenilir ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Uniportal VATS yaklaşımları ile akciğer kanseri cerrahisi bölgemizde tek ve referans bir merkezdir. Son 10 yılda kliniğimizde Uniportal VATS tekniği ile 2000’den fazla hasta opere edilmiş, bu olgulardan 500’ün üzerinde komplet anatomik rezeksiyon yapılmıştır (tedavi edici torasik cerrahi). 500’ün üzerinde Uniportal VATS ile yaptığımız ameliyatlarla (Uniportal VATS Lobektomi/Segmentektomi/Pnömonektomi) ülkemizdeki üniversite hastaneleri arasında en çok yapılan üniversite hastanesi olması, yıllardır tıp ve sağlık alanında ilklere imza atmış Turgut Özal Tıp Merkezi için büyük bir başarı göstergesidir. Kliniğimizin bu bilimsel ve cerrahi yenilikleri uygulama başarısında her zaman maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamıza ve hastane yönetimimize çok teşekkür ederim.

Bu canlı torasik cerrahinin Malatya’da kliniğimizde yapılmasına vesile olan ve hastanemize gelerek bizleri onurlandıran İstanbul Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği hocalarımızdan Sayın Prof. Dr. Muzaffer Metin ve Sayın Doç. Dr. Celal Buğra Sezen’eteşekkür ederim. Cerrahinin sorunsuz geçmesinde ekip ruhu ile çalışan Göğüs Cerrahisi servis ve ameliyathane çalışanlarına, anestezi ekibine, canlı cerrahi yayının eksiksiz sunulmasında emekleri için hastanemiz Bilgi İşlem ve Teknik Servis Müdürlüğüne çalışanlarına en samimi teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bronşektazi; enfeksiyon veya enflamasyona bağlı olarak bronşlarda kalıcı genişleme ve harabiyet ile karekterize, çocukluktan başlayıp, tekrarlayan öksürük ile birlikte bol balgam çıkarmaya ve hayati tehlike oluşturan ağızdan kan tükürmeye neden olabilir. Hastamız; 44 yaşında erkek, küçüklükten beri tekrarlayan öksürük, balgam, son zamanlarda balgam ile kan tükürme şikayeti ile kliniğimize başvurdu. Preoperatif hazırlıkları tamamlanan hastaya, Uniportal VATS ile sağ alt lobektomi operasyonu başarı ile gerçekleştirildi. Açık cerrahi yöntemlerle bile zor olan bronşektazi cerrahisi son 10 yılda kliniğimizde etkin, güvenli bir şekilde Uniportal VATS ile yapılmaktadır. Ülkemizde çok az merkezde bronşektazi cerrahisi endoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Son 10 yılda kliniğimizde 115 bronşektazi hastasına Uniportal VATS ile anatomik rezeksiyon uygulandı. Bu vakalardan %8,8’inde açık cerrahiye dönüldü ve bu oran dünya ortalamasının altında idi.” İfadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.