• DOLAR
  $1.158,97
 • EURO
  $0,3272
 • ALTIN
  $20.324,62
 • BIST
  106,3284
‘Terörist’ İhbar Edene 10 Milyon TL Ödül

‘Terörist’ İhbar Edene 10 Milyon TL Ödül

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini, yahut kimliklerini bildirenlere para ödülü verilmesine dair İçişleri Bakanlığı yönetmeliğinde belirtilen en yüksek ödül 2021 yılında en yüksek 10 milyon TL olarak güncellendi.

“Terör Suçlarının Ortaya Çıkarılmasına Veya Delillerin Ele Geçirilmesine Ya da Suç Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik” kapsamında verilebilecek para ödülü miktarları güncellendi. İç İşleri Bakanlığı’nca onaylanması halinde ihbar edilen Teröristin Kırmızı Liste 10 Milyon TL, Mavi Liste 3 Milyon TL, Yeşil Liste 2 Milyon TL, Turuncu Liste 1 Milyon TL ve Gri Liste olması halinde 500 Bin TL en yüksek ödül miktarının belirlendiği duyuruldu.
İlgili kanun kapsamına giren suçların faillerinin yakalanmasında etkinliği artırmak için, işlenişine iştirak etmemiş olmak koşuluyla, kanun kapsamına giren suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini yahut kimliklerini bildirenlere verilecek para ödülünün miktar, usul ve esaslarını düzenleyen yönetmeliğe göre, ödül komisyonu, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Başkanlığında, emniyet genel müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığının belirleyeceği üyelerden oluşacak.
Ödüllendirmeye ilişkin giderler İçişleri Bakanlığının bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Hak sahibine yapılacak ödemeler Ödül Komisyonu kararında belirtilen valilikler tarafından gerçekleştirilecek. Yönetmeliğe göre ödül verilen kişilerin kimlikleri hiçbir şekilde açıklanmayacak. Bu yönetmelik hükümlerinin uygulanması ve buna ilişkin iş ve işlemler ile bunların denetimleri vesilesiyle edinilen bilgiler gizli olacağından, bu gizliliğe riayet etmeyenler hakkında genel hükümlere göre cezai işlem uygulanacak.
>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?