Sürücü Kursları Kapanmanın Eşiğinde

Akaryakıt fiyatlarının son dönemde hızla yükselmesiyle birlikte girdi maliyetlerinin yüzde 300 artması, sürücü kurslarını geçinmesi zor bir duruma sürükledi. Gelirlerin giderleri karşılamadığını aktaran Malatya’da hizmet veren sürücü kursu işletmecileri, kapanma tehlikesi ile karşı karşıya geldiklerini aktarırken, ehliyet sahibi olmak isteyenlerinde fiyatlar karşısında hevesleri kaçtı.
Yılın başından bu yana akaryakıt fiyatları başta olmak üzere girdi kalemlerin artması sürücü kurslarını kapanma noktasına getirdi. Mazotun litre fiyatının 25 TL’ye ulaşması araç giderlerinin ve kursiyer maliyetlerinin artmasına sebep oldu.
Şehir merkezinde ev ilçelerdeki sürücü kurslarının hizmet verdiği Malatya’da sürücü kursları maliyetleri karşılamakta güçlük çekiyor.
“TABAN FİYATLAR SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”
Malatya Sürücü Kursları Dernek Başkanı Abdullah Boyracı, geçen yılın aralık ayında belirlenen taban fiyatının artık sürdürülebilir olmadığını belirtti. Boyracı, “Yılda bir sefer belirlenen taban fiyat uygulaması iki defa yapılmalı. Geçen yıl bu fiyat belirlenirken yakıt giderleri 6 TL idi şimdi ise 25 TL oldu. Araçların sigorta, muayene ve vergilerinin artması kurslarımızı ayakta tutmamızı zorlaştırıyor. Araç fiyatları ikiye katlandı. Asgari ücret 2 bin 825 TL’den 5 bin 500 TL oldu asgari ücrette yaşanan bu artış beraberinde önlenemeyen zamlar silsilesini de peşinden getirdi. Yakıta gelen zamlar, araba ve eğitmen giderlerimizi de arttırdı. Durum bunlarla sınırlı kalsa yine iyi işin içerisinde bir de işyeri kirası girdi. Sektörde sadece bir kursiyerin bize maliyeti bin 465 TL yılda bir kez belirlenen taban fiyatı artık bu giderleri karşılamıyor. Malatya’da hizmet veren 41 sürücü kursu var. Taban fiyatın 4 bin 500 TL olması gerekiyor. Bu noktada yetkililerin gerekli düzenleme yapması gerekiyor.” İfadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.