• DOLAR
  $1.785,3
 • EURO
  $0,3827
 • ALTIN
  $29.050,97
 • BIST
  101,6357
Sınav Öncesi Tavsiyeler

Sınav Öncesi Tavsiyeler

Yüzbinlerce öğrenci LGS ’ye girmek için uzun süredir hazırlık yapıyor. Öğrencilerin büyük heyecan ve emek göstererek hazırlandığı bu sınav 6 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav öncesi öğrencilere son günlere yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Hacettepe Kurs Merkezi Müdürü Osman Doğan,” Bu son günlerde yeni konular öğrenmek yerine, deneme sınavı çözümlerini arttırarak öğrenilenleri pekiştirmek daha yararlı olacaktır.” dedi.

Sınav öncesi öğrencilerin kendilerini psikolojik olarak hazırlaması gerektiğini söyleyen Doğan,” Öğrencilerin psikolojik olarak kendilerini hazır hissetmeleri sınavda kazanılacak başarının en büyük etkenidir. Sınav için gelinen son haftada yaşanacak olumsuz durumlar öğrencilerin başarısını düşürebilir. Bu nedenle çocuklarımızın bu süreçte sakin bir aile ve çevre ortamında kalması daha iyi olacaktır. Sürekli olarak sınavda kaç puan alacaklarına ve istedikleri okulu kazanıp kazanamayacaklarına odaklanmaları kaygılarını artıracaktır. Bu sebeple öğrencilerin bu zamana kadar gösterdikleri çabanın sınav sonucundan daha önemli olduğu hissettirilmelidir. Kıyaslamalardan, sınav öncesi abartılı davranışlardan kaçınılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.
Velilere bu süreçte büyük iş düştüğüne dikkat çeken Doğan,” Aileler çocuklarının kaygılarını ve tereddütlerini anlayarak ve onlara hak vererek yanlarında olduklarını hissettirmelidir. Çocuklarınızın üzerine fazla gitmemeye çalışın. Onlara yarış atıymış muamelesi yapmayın. Çocuklarınızı sıkıştırmadan onları sıkboğaz etmeden sınav saatini beklemesini sağlayın.” değerlendirmesinde bulundu.
sınava sayılı günler kala konu öğrenmek yerine deneme sınavı çözümlerinin faydalı olacağına değinen Doğan,” Öncelikle sınava son günler kala yeni konu öğrenmeye çalışmak yerine deneme sınavı çözümlerini arttırıp mevcut konuları pekiştirmek daha yerinde olacaktır. Deneme sınavlarını gerçekleştirirken, bu sınavların bir LGS provası olduğu düşünülüp uygulamasını buna göre gerçekleştirmeleri öğrencileri psikolojik olarak Lgs’ ye hazırlayacaktır. Deneme sınavlarını bitirdikten sonra çıkan yanlışlarını analiz ederek nerede hata yaptıklarını kontrol etmeleri büyük önem taşıyor. Çünkü öğrencilerin hala bilmedikleri ya da hala aşina olmadıkları soru kalıpları olabilir. Bilmedikleri konuları kısa notlarla ya da genel özetlerle tekrar etmeleri faydalı olacaktır. Eksiklerini, çalışmalarını yavaş yavaş tamamlayan öğrenciler sınava kalan son günlerde zihinsel ve fiziksel olarak kendilerini hazırlayabilmek adına aşağıdaki maddelere dikkat etmelidir.” sözlerini kullandı.
>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?