Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şeker Üretimi Şubat Ayında Tamamlanacak

Türk-Şeker’e Bağlı Malatya Şeker Fabrikası Yeni bir rekora koşuyor. 7 Gün 74 saat çalışan fabrikada 1 dakikada 13 torba (650 kg) şeker üretiliyor. Fabrika tarihinde 1987 yılında 550 bin ton pancar işlenmiş 67 bin 900 kg şeker üretilmişti. Sezon tamamlandığında Son 30 yılın rekorunun kırılması bekleniyor. Üretim 68 bin ton olursa Fabrika tarihinde yeni bir rekor olacak

Türk-Şeker’e Bağlı Malatya Şeker

Kapatıldı, kapatılacak derken günün teknolojik şartlarına göre kendini yenileyen fabrikada şeker üretimi son hızla devam ediyor. Halen ekim sahasındaki pancarların alımları ve şeker üretimi devam ederken, sezon sonunda 65 bin ton şeker üretilecek. Türk Şeker-İş Sendikası Başkanı Nuri Murat, Yürütülen kampanya süresini ve bu günkü gelinen noktayı gazetemize değerlendirerek şöyle konuştu. “Türk Şeker’e bağlı üretim yapan Malatya Şeker Fabrikası olarak 1 Eylül’de başlayan kampanyamız şu anda devam ediyor. Bu gün itibarıyla yaklaşık 360 bin ton pancar tesellüm ettik. Bu güne kadar işlediğimiz bu pancarlardan 43 bin ton şeker elde ettik. Bunun yanında 12 Bin ton Melas ve yaklaşık 110 bin ton da yaş küspe elde ettik. Bu sene kampanyanız son 30 yılın en verimli en başarılı kampanyası oldu. Kampanyamız çok başarılı çok verimli bir şekilde devam ediyor. Kampanyamız sahadaki pancarların alınması ve işlenmesi ile sona erecek. Bu yılki kampanyamızın tahmini olarak 1 Şubat tarihinde tamamlanmasını bekliyoruz. Rekolte çok iyi ve kampanyamız çok başarılı ve verimli bir şekilde devam ediyor. Kampanya süresinde bu güne kadar çiftçilerimizden yaklaşık 530 bin ton pancar teslim alındı. Şu an tahminen sahada 120 bin ton pancar olduğunu tahmin ediyoruz.”
SON 30 YILIN REKORUNU BEKLİYORUZ
Sahada halen alınmamış pancar olduğunu kaydeden Murat, “Kalan pancarları da bu ay içerisinde hava şartları müsait olursa onu da fabrikaya teslim alacağız. Kampanyamızın da 1 Şubat gibi sona ermesini bekliyoruz. Bu yıl kampanyamız yaklaşık 6 ay sürdü. Bu da dediğim gibi son 30 yılın en iyi en uzun en başarılı kampanyası oldu. Bu yıl kampanyamız sonunda eğer pancar verimli olursa 65 bin ton şeker elde etmeyi hedefliyoruz. Pancarlardaki şeker oranı yüksek olursa, şeker oranı istediğimiz gibi çıkarsa, yaklaşık 65 bin ton şeker, 150 bin ton küspe ve 22 bin ton melas elde etmeyi bekliyoruz. Malatya Şeker Fabrikası olarak son 30 yılın en iyi kampanyasını bu yıl gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yeni bir Malatya rekoru kırmayı bekliyoruz” diye konuştu.
>>> A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay(Özel Haber )