Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şampiyon Kurbanlıklar Orduzu ’dan Çıkıyor

Orduzu Mahallesinde bir besici ahırındaki 10 adet 1 tonluk kurbanlığı satışa çıkardı. Görenlere maşallah dedirten kurbanlıklar alıcılarını bekliyor.

Orduzu Mahallesinde bir besici

Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşı kurbanlık telaşı sardı. Battalgazi İlçesine bağlı Orduzu Mahallesinde Besici Haci Boynuyoğun her yıl dolduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramına şampiyon kurbanlıkları hazırladı.
Ahırında 50 yi aşkın büyükbaş hayvanı Kurban Bayramında satmak için beslediğini kaydeden Besici Haci Boynuyoğun, 10 adet 1 tonluk kurbanlığın olduğunu söyledi. Tonluk Kurbanlıklardan birinin satıldığını aktaran Boynuyoğun,” Kurban Bayramı için ahırımızdan 50 büyükbaş hayvan çıkardık. Bu hayvanların 10 tanesi 1 ton ila 1 ton 100 kilo aralığında. Geriye kalan hayvanlarımız ise 600 ila 900 kilo aralığında. Kurban Bayramı için beslediğimiz hayvanlarımızın satışına şimdiden başladık. Tonluk Hayvanlarımızdan ilkini 29 bin TL’ye ayırdık” dedi.
3 YILDA YETİŞİYOR
Beslediği randımanlı kurbanlıkların 3 yıl gibi bir sürede kesime hazır hale geldiğini söyleyen Boynuyoğun, ” Kurbanlıklarımızın ilk senesi dana halidir. Bu seneden Buzağı yemleri ile ve genelde gelişimine katkı sağlayacak besinlerle hayvan beslenir. İkinci senesi ise yaylım yılıdır. Bu süreçte hayvanlarımız yaylalarda olgunlaşma evresini tamamlıyor. Doğal ortada tamamen ot ile besleniyor. Son olarak üçüncü yılında Beside geçiriyor. Son yılında dananın etlenmesi ve randımanlı hale gelmesi için yemleme yapılıyor” İfadelerine yer verdi.
“KESİM GÜÇ DEĞİL TEKNİK İSTEYEN BİR İŞ”
Sattığı Kurbanlık Hayvanların kesimlerini yine kendi kesimhanelerinde yaptıklarını ve kurban kesiminin güçten çok teknik bilmeden geçtiğini belirten Boynuyoğun, “ Kurbanlıklarımızı alan kişiler için Kurban Kesim hizmeti de mevcut. Kurban Bayramında kesimini burada yaptırmak isteyen kişiler kolaylıkla kesim alanımızda bu işini tamamlayabiliyor. Kurbanlıkların kesimlerini ben ve uzman ekibimiz yapıyor. Kurban kesmek için çok güçlü veya kuvvetli olmaya gerek yok. Tekniği bilmeniz halinde hayvanı huysuzlandırmadan ve korkutmadan sakin bir şekilde kesim alanına getirebiliyorsunuz” sözlerini kullandı.
BU İŞİ AİLECEK YAPIYORUZ
Hayvan yetiştiriciliği ailece yaptıklarını ve bu sayede maliyetleri biraz daha azalttıklarını aktaran Boynuyoğun, ” Hayvan Besiciliği çok maliyetli bir iş. Hayvan yemlerinin son bir yılda yüzde 250 artması ile Besicilerin eli kolu bağlandı. Kurban Bayramında belirtilen kilo fiyatları çok düşük. Zararına satışlar yapıyoruz. Mallarımız elimizde kalacak diye korkuyoruz. Bu işi ailecek yapıyoruz. 6 Kişi sürekli hayvanların içinde. Ailecek yaptığımız için bakım maliyetleri biraz daha düşüyor ama, yem maliyetleri bizleri çok ama çok zorluyor. İnşallah yem maliyetleri için kısa sürede bir tedbir alınır” diye konuştu.
>> Ebubekir Atilla