Okul Servisine Büyük Zam

Malatya’da 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenci servis ücretleri belli oldu. Öğrenci servis ücretlerine geçtiğimiz yılın sene başına göre yüzde yüze yakın zam yapıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Minibüs ve Umum Servis Araçları Odası Başkanı Mesut İnce, mazot fiyatlarındaki yüksek artışlardan ve araç giderlerindeki artışlardan dolayı fiyat artışına gittiklerin belirtti.

Malatyanethaber’de yer alan habere göre, İnce 24 Ocak depremi, covid 19 süreci, akaryakıta gelen zamlar, ekonomik kriz servisçi esnafını olumsuz etkilediğini anımsatarak, “Pandemi süresince yaklaşık 2 yıl okulların kapalı olmasından dolayı servisçi esnaflarımız büyük mağduriyet yaşadılar. İnşallah bu yıl servisçi esnaflarımız, bol bereketli, helal kazançlar kazanarak, öğrenci kardeşlerimize konforlu bir şekilde taşımaya hazırlanıyor. Şoförlerimiz, 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıklarını tamamladı. Okulların açılmasını bekliyoruz. Bütün illerde taşıma ücretlerinde zamlar yapıldı. Bizler fiyat artışı yaparken zorda kalıyoruz. Velilerin ekonomik düzeyini göz önünde bulundurarak fiyatları asgari düzeyde tutmaya çalıştık. Servis araçlarının en büyük gider kaynağı akaryakıt gideri, mazot bir yıl önce 6 lirayken şuanda 27 liranın üzerinde. Bununla sanayi giderlerimiz yüzde 500-600 artış gösterdi, asgari ücretin artışı göz önüne bulundurularak artış yaptık. Açıklayacağımız fiyat servisçi esnafının zarar etmeden taşıma yapmasını sağlayacaktır. Hafta içi ve hafta sonu yeni bir düzenleme yaptık. 2022’ye 111 sayılı UKOME kararına göre; yeni fiyat tarifesi, 0-5kmlerde hafta içi taşımalarda 490 TL. Hafta içi ve hafta sonu olan 0-5kmlerde, 690 TL olarak belirlendi. 0,5-10 km olan mesafelerde hafta içi 520 TL, Hafta içi ve hafta sonu olan 0,5-10 km özel okulları kapsıyor 720 TL olarak onaylandı. 20 km aşan mesafelerde, hafta içi 540 TL olarak belirlendi. 10 ila 20 km arası hafta sonu taşımalarımızda 740 TL olarak onaylanmıştır. Ben hayırlı olmasın temenni ediyorum. Aynı servisi kullanan kardeşlerde yüzde 10 indirim uygulanacak. İhtiyaç sahibi öğrenciler, valilik ve milli eğitim müdürlüğü tarafından bize bildirildiğinde yardımcı olmaktayız. Yandaşlık olsun diye zenginin çocuğunu bize bedava taşıtmasınlar. Açıkladığımız fiyatların altında servisçi esnaflarının çalışmamasını, fiyatların takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

Okul saatleri düzenlensin

Şoför esnafından, hem kendilerini hem de öğrencilerin emniyet kemerlerini takmasını isteyen İnce, hem denetim hem de öğrencilerin can güvenliği için araçlarda hostes çalıştırmalarını gerektiğini anımsattı. Okul saatleriyle ilgili yetkililere seslenen İnce, “Ortaokul ve liselerde tam gün eğitimde kapanma saatlerinin aynı olmasından dolayı servis ve zaman sıkıntısı olacaktır. Yetkililerin odalardan görüş almasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.