Okul Hazırlığı Zamlı Başladı

Yeni eğitim ve öğretim dönemi öncesi döviz kurundaki hareketlilikten ötürü, kırtasiye malzemelerine zam geldi. Okulların açılmasına 3 hafta kala üniforma ve kırtasiyeciler de reyon hazırlıklarına başladı.
Kalem, defter, silgi, boya hepsine büyük zam geldiği belirtilerek birçok ürüne de yüzde 100 zam gelirken, defter fiyatları da yüzde 300 arttı. 4-5 TL olan defter fiyatı 20 liraya çıktı.
Okulların açılması için zaman daraldı. Kırtasiye ürünlerine büyük zam geldi. Defter fiyatları 4 kat artarak 4-5 TL seviyesindeki 80 sayfalık defterler 19.90 TL’ye satışa çıktı. Defterdeki fiyat artışı yüzde 300’ü buldu.
Konu ile ilgili olarak kalem silgi, boya gibi ürünlerde yüzde 100’ü aşan oranlarda artışlar gözlenirken özellikle defter fiyatlarındaki artış dikkat çekti ve geçen Eylül ayında 4-5 TL seviyesindeki 80 sayfalık defterler 19.90 TL’ye satışa çıktığı paylaşıldı. Her bir öğrenci için en az 7-8 defter ihtiyacı dikkate alındığında 2 çocuklu bir velinin sadece defter için ödemesi gereken rakam 320 TL oluyor.
Bu Eylül ayında kalem kutusunu doldurmak da çok zor olacak. Kurşun kalemin adedi 1 TL seviyesinden 2.5 TL seviyesine yükselmiş durumda. Kırmızı kalemlerin de 4’lü setinin fiyatı geçen yıl eylülde yayınlanan ‘okula dönüş’ kataloglarında 5 TL iken bu yıl 10 TL’ye yükseldi. 12’li sulu boya aynı marka geçen yıl 19.90 TL fiyatla satılırken, bu eylül ayında 29.99 TL etiketle satışa çıktı.
Tüm bunlarla beraber zam oranlarının ithal hammadde ile üretilen ve TL’deki keskin değer kaybının etkilediği ürünlerde, örneğin yapıştırıcılarda çok daha yüksek olduğu ifade edildi. Geçen yıl eylül ayında 3’lü yapıştırıcı 19 TL’den satılırken bu yıl aynı marka ürünün 3’lü seti 46 TL’ye raflara geldiği aktarıldı.
ÜNİFORMALAR 500 TL’DEN BAŞLIYOR
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda tek tip kıyafet zorunluluğu kalkmasına rağmen, öğrenci formaları baş ağrıtmaya devam ediyor.
Okullarda, okul aile birliği ve okul yönetimi tarafından belirlenen tek tip kıyafet zorunluluğu veliler ve öğrenciler için sorun olmaya devam ediyor.
Özellikle çocukların okullarda giydiği üniformaların belirli mağazalardan alınması şartı velileri zorluyor. Dar gelirli veliler, istenilen kıyafetleri almaya gittiklerinde fiyatların oldukça yüksek olmasından şikayet ediyor. Ayrıca okulların belirlediği mağazalardan alınması zorunlu olan bu kıyafetler, velilerin zora sokuyor.
Bazı okul yöneticilerinin kıyafetlerde ufak renk ve şerit değişikliği yaparak firmaları alternatifsiz hale getirdiğini söyleyen veliler, kendilerine tarif edilen mağazaya gittiklerinde 100 TL olması gereken pantolona 200 TL’den fazla ödediklerini, diğer kıyafetlerin de olması gerekenden çok pahalı olduğunu söylüyor.
Ortalama bir okul kıyafetini çocuklarına alan velinin cebinden 500 TL çıkıyor. Yazlık ve kışlık modeller ile kıyafetin yedeği de alındığında bir çocuk için 1500 TL sadece okul kıyafetine verilmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.