Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Naci Görür’den Yerel Yöneticilere Çağrı

Yer Bilimci Prof. Dr.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Hatay’dan Adıyaman’a Malatya dahil büyük bir deprem beklenmediğini söyledi. 6 Şubat depremlerini Malatya Fayına enerji transferi sağlamış olabileceğini de hatırlatan Görür, yerel yönetimlere deprem dirençli konut yapılması çağrısında bulundu…

6 Şubat depremleri öncesinde defalarca uyarıda bulunan ve tahminleri doğru çıkan Prof. Dr. Naci Görür, Kurban Bayramı öncesi bir açıklama yayımladı.

Deprem bölgesinde büyük bir deprem beklenmediğini ifade eden Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; ”Bugün tüm deprem bölgesi ile bir sohbet yapacağım. Doğal olarak bu sohbet sorunları genel olarak irdeliyecek: 1- Bölgedeki tüm vatandaşlarımın Kurban Bayramını kutluyorum. Bu bayram yüreğimizi kararttı. Ölen canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

2-Hatay’dan Adıyaman’a, Malatya dahil, büyük deprem beklemiyoruz. Bu bölgede bundan sonra kırılmamış kimi faylar görece küçük depremler üretebilir, artçı depremler olur. Artçı depremler daha bir sene sürer ve gittikçe büyüklük ve sıklıkları azalır.” Dedi.

MALATYA FAYINA ENERJİ TRANSFERİ…

6 Şubat deprenmelerinin Malatya Fayına enerji transferi sağlamış olabileceğini belirten Görür; ”3-6 Şubat depremleri özellikle 2 fay sistemine enerji transfer etmiş olabilir. Bunlar Adana Havzasına doğru saçılarak inen Doğu Anadolu Fay Sistemi ile Malatya’nın batısında Doğanşehir-Kepez-Başkavak- Kemaliye istikametinde uzanan Malatya Fay Sistemidir.

4-6 Şubat depremi ile Arap Levhası kuzeye doğru itilmiş olabilir. Bu itilme Adyaman-Diyarbakır-Siirt-Hakkari-Yüksekova Levha sınırında (Bitlis-Zagros Süturu) sıkışma sonucu depremlere neden olabilir.

5-Bu yazdıklarım genel bir bilgidir. Sizlerde farkındalık yaratmak içindir. Yoksa kesin olarak şu olacak bu olacak demek değildir. “ ifadelerine yer verdi.

YEREL YÖNETİLERE ÇAĞRI!

Depremler öncesi deprem dirençli konut yapımı vurgusunda bulunan Görür; ”6-Bu yazdıklarım halktan ziyade yerel yönetimler içindir. Depremde tek yapacağımız iş acil müdahale ve halka destek değildir. En önemli iş yerleşim alamlarımızı deprem dirençli yapmaktır. Bunu merkezi yönetim ve halkla birlikte hızla yapabilirsiniz.

7-Eğer yerel yönetimlerden deprem dirençli yerleşim alanları nasıl yapılır diye bir soru gelirse, en kısa zaman içerisinde o konu hakkında da tweet atacağım. “ dedi.

Şimdi ise gözler Malatya’daki yerel yöneticilerde. Prof. Dr. Naci Görür’ün bu açıklaması üzerine deprem dirençli konutların yapımı için bir çözüm isteyecekler mi…