• DOLAR
  $1.795,26
 • EURO
  $0,3587
 • ALTIN
  $22.593,65
 • BIST
  107,5855
MİAD Doktorlar Platformundan Örnek Proje

MİAD Doktorlar Platformundan Örnek Proje

Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) yürüttüğü sosyal yardım kampanyalarının yanında ilaç ve tıbbi cihazlarda yerli ve milli üretim için de kolları sıvadı. MİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Doktorlar Platformu Kurucusu Op. Dr. Hüseyin Nevzat Elmalı, savunma sanayiinde başlatılan yerli ve milli hamleyi hazırladıkları proje ile İlaç sanayisinde de yürüteceklerini söyledi.

Bu haftaki röportajımızın konuğu Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Op. Dr. Hüseyin Nevzat Elmalı oldu. Elmalı, MİAD Doktorlar Platformunun faaliyetlerini Gazetemize anlattı.
Öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?
1962 yılında Malatya’da doğdum. Çocukluğum burada geçti. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde Yaklaşık 33 yıldır Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalışıyorum. Vatanımıza milletimize mesleğimizin haricinde nasıl faydalı olabiliriz diye STK’lar da bulunmaya çalışıyoruz. Bu anlamda yaklaşık 10 yıldır MİAD yönetim kurulunda bulunuyorum. Orada MİAD içerisinde son 4-5 yıl içerisinde MİAD Doktorlar Platformunu oluşturduk. Orada yaklaşık 100’e kadar akademik kadroda Profesörler, Doçentler ve Öğretim üyelerinin olduğu tamamıyla Malatyalı olan hocalarımızdan oluşan bir platformumuz var. Bu platformumuzun özelliği gönüllülük esası ile çalışıyoruz. Memleketimize 7/24 hizmet vermeye çalışıyoruz.
İlaç ile tıbbi cihazların yerli ve milli olması önemli mi?
Pandemiden önce yapmayı düşündüğümüz Türkiye’deki yerli ve milli ilaç sanayine yönelik öğretim görevlileri ile işadamlarını buluşturmak istiyorduk. Bununla ilgili ekibimizi oluşturduk. Araya Pandemi girdi. İnşallah b projemize yakın zamanda tekrar döneceğiz. Maalesef ülkemizde yerli ilaç ve cihaz konusunda büyük bir sıkıntı var. Bunlara bizim platformumuzda bulunan değerli hocalarımız ile birlikte bir ön çalışma yaptık. Grubumuzda çok değerli, şuana kadar patent almış ve yerli manada üretim yapmış hocalarımız da var. Biz bunlarla beraber aynı meslekte benzer işler yapan hocalarımız ile buluşturarak iş adamı kimliğimiz ile birlikte bu projenin üzerine yoğunlaşacağız. Maalesef Türkiye’deki üretilen cihazların ve ilaçların çoğu yurt dışından geliyor. Biz burada ilaç üretsek bile tam manasıyla öyle olmuyor. Türkiye’de ürettiğimiz ilaçların yüzde 70’ine yerli diyoruz ama maalesef bunlar genel olarak bunların ekonomik bütçesine baktığımızda yüzde 70’lik ilaç üretimi tüketimimizin beşte biri kadar. Dolayısıyla büyük oranda yüzde 30 dediğimiz yurt dışından gelen ilaçlar büyük maliyet içeren ilaçlar. Bizler de bunların üzerinde, yerli ilaçlar üzerinde Savunma Sanayimizde olduğu gibi bu yapıyı kıracak büyük ölçekte projeler planlıyoruz. Sonuçlarının da iyi olacağına inanıyoruz.
Yerlilik İlaç fiyatlarını düşürür mü?
Mutlaka olacaktır. Şuanda yüksek bütçeli ilaçların çoğu kanser ilaçlarıdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile ilgili ilaçların maliyetleri çok yüksek. Bu büyük ölçekteki ilaçlar maalesef ülkemizde üretilemiyor. Aynı şekilde tıbbi cihazlar da böyle. Bugün bir ameliyathanede kullandığımız cerrahi cihazların yaklaşık yüzde 10’unu yapıyoruz. Bu proje ile uygulamaya konulduğunda ilaç fiyatlarının ucuzlaması konusunda hem yurt dışına kaçan dövizlerin korunması ve milli gelirin artırılması konusunda değerlendirildiğinde çok yönlüdür. İnşallah bunu MİAD bünyesinde gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Hekim arkadaşlar proje geliştirsin, Hekim arkadaşlar da proje üretsin. Bizim amacımız aynı Savunma Sanayiinde olduğu gibi yerli ve milli ilcalar ile ilgili projeleri geliştirmek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?