Market Torbasının Lideri; Yumurta

Pandemi döneminde tüketimi düşen yumurtada Ramazan bereketi yaşanıyor. Fiyatlardaki artış nedeniyle Pandemi döneminde raflarda kalan yumurta şimdi ise çok satılan listesinde. Sahurda ve İftarda hemen hemen her sofrada yerini alan yumurta fiyat olarak da uygun.
Market fiyatlarında ortalama fiyat baz alındığında, büyük boy yumurtanın raf fiyatı 30 adeti 19 TL’ye, orta boy 17 TL, küçük boy yumurta ise 15 TL alıcı buluyor.
Fiyat artışlarındaki dengesizliği ve fiyatların yıl içerisinde ani çıkış yaptığı dönemleri değerlendiren Yumurta Tavuğu Kümesçileri, fiyatlardaki sert yükselişin yem fiyatları ve bakım giderlerinin artmasına bağlıyor. Kümeslerde yaşanan ani salgın durumlarında çok sayıda tavuğun telef olması ile birlikte fiyatlarda ani değişimlerin yaşandığını da söyleyen üreticiler, işletmelerin mevsimlik durumları ve girdi maliyetlerine bağlı olarak fiyatların merkezi birlik tarafından belirlendiğine işaret etti.
Malatya’da her gün kent nüfusuna yetecek kadar yumurta yetişiyor ve Malatya genelinde günlük yaklaşık 250 bin yumurta tüketiliyor. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) ’nin paylaştığı verilere göre Malatya’da 40 kümeste 671 bin 500 Yumurta Tavuğu ile yumurta üretimi gerçekleştiriliyor.
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.