• DOLAR
  $1.342,64
 • EURO
  $0,4958
 • ALTIN
  $19.093,89
 • BIST
  113,0140
Malatya’daki Tarım Arazilerinin Yüzde 12’si İpotekli

Malatya’daki Tarım Arazilerinin Yüzde 12’si İpotekli

Toplam 1 milyon 533 bin tarım arazisi sahibinin arazileri bankalara ipotekli. Urfa’da 127 milyar metrekare, Konya’da ise 4 milyar metrekare büyüklüğündeki tarım arazisinin bankaya rehin bırakıldığı belirlendi. İpotek konulan tarım arazisi sahibi en fazla Konya’da. Malatya’da ise tarım arazilerinin yüzde 12’si ipotekli

Birgün’de yer alan habere göre, İpotekli tarım arazilerinin illere göre dağılımı, tarım ve tarımla uğraşanların içinde bulunduğu dramatik tabloyu gözler önüne serdi. Hemen her kentte milyonlarca metrekarelik tarım arazisinin ipotekli olduğu, tarım arazisine bankalar tarafından ipotek konulan yurttaş sayısının 1 milyon 533 bin 579’a çıktığı belirlendi. Üzerinde ipotek bulunan tarım arazilerinin büyüklüğü itibarıyla Urfa, 127 milyar 760 milyon metrekare tarım arazisi ile ilk sırada yer aldı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün (TKGM) verileri, borç batağına saplanan, borcunu borçla kapatmaya çalışan çiftçilerin içler acısı halini ortaya koydu. Türkiye’nin 81 ilinde milyarlarca metrekarelik tarım arazisinin bankalara ipotekli olduğu belirlendi. Malatya’da ise tarım arazilerinin yüzde 12’si ipotekli durumda

Toplam 127,7 milyar metrekarelik ipotekli tarım arazisi ile Urfa ilk sırada yer alırken 4 milyar 489 milyon 478 metrekarelik ipotekli tarım arazisi ile Konya ikinci sırada geldi. TKGM’nin tarım arazilerine ilişkin verilerinden en çarpıcı olanlarından biri ise ipotekli tarım arazilerinin kentlerdeki toplam tarım arazilerine oranına yönelik veri oldu. Urfa’daki ipotekli tarım arazilerinin toplam tarım arazisine oranı yüzde bin 59 olarak hesaplanırken Konya’daki toplam tarım arazisinin yüzde 23’ünün ipotekli olduğu belirtildi. Toplam 1,2 milyar metrekarelik ipotekli tarım arazisi bulunan Adana’da ise ipotekli tarım arazilerinin oranı yüzde 23,2 ile ifade edildi.

Tarım sektörünün bankacılık sistemine olan borçları haziranda 16,8 milyar lira artarak 224,8 milyar liraya yükseldi. Sektörün borçlarında yılın ilk altı aylık döneminde ise 57,1 milyar lira artış oldu. Sektörün bu borçlarının 170,7 milyar lirası kamu bankalarına olan kredi borçlarından kaynaklanırken, özel bankalara olan borçları da 54 milyar liraya çıktı. Tarım sektörünün zamanında ödeyemediği için bankaların yasal takibe aldığı kredi miktarı ise 3,6 milyar lira olarak gözüküyor.

Öte yandan Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere güre bu yıl 1 Ocak – 5 Ağustos günleri arasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 5 milyon 379 bin yeni dosya geldi. 3 milyon 892 bin dosya ise sonuçlandırıldı. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,2 oranında arttı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise son bir yılda 1 milyon 466 bin adet artarak 5 Ağustos itibariyle 24 milyon 53 bine çıktı.

Haberdeki veriler, CHP Milletvekili Bekir Başevirgen’in Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a yönelttiği soru önergesine verilen yanıtta yer alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün (TAKBİS) kayıtlarından derlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?