Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Malatya’da Konut Fiyatları Tavan Yaptı!

6 Şubat depremleri sonrasında

6 Şubat depremleri sonrasında yapılan ilk hasar tespit çalışmaları sonrasında kent genelinde 90 binin üzerinde konutun ağır hasarlı ve acil yıkılacak statüde olduğu belirtildi. Kent genelinde sağlam konut neredeyse hiç kalmazken, depremi hasarsız atlatan konutlara ve bölgelere talep yoğunlaştı. Kent genelinde bir ay içerisinde konut fiyatı yüzde 157 arttı.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Malatya’da sağlam konut bulmak adeta imkansız hale geldi. Kent genelinde kırsal bölgelere yönelen vatandaşlar tek katlı ve iki katlı konutları satın almak için bir biriyle yarıştı.

Kırsal bölgelerde talep yoğunlaşınca konut fiyatlarında ani bir yükseliş yaşandı. Endeksa verilerine göre; depremin yaşandığı Şubat ayında Malatya’da konut fiyatları yüzde 157,99 arttı. Aynı özelliklerdeki ortalama satılan konut fiyatı 1 milyon 581 bin 510 TL oldu.

SATILIK KONUTTA ARAPGİR İLK SIRADA

Kent genelinde konut fiyatlarında Yeşilyurt ilçesinde büyük bir düşüş görülürken, en çok fiyatı yükselen ilçe Arapgir oldu. 2022 Ocak ayında konutun metrekaresi 3 bin 655 TL olan ilçede, 2023 Şubat ayında metrekare fiyatı 11 bin 295 TL’ye yükseldi.

Battalgazi ilçesinde konutların metrekare fiyatı 6 bin 908 TL, Yeşilyurt İlçesinde 9 bin 325 TL, Pütürge 4 bin 963 TL, Doğanşehir 6 bin 986 TL, Akçadağ 7 bin 979 TL, Darende 7 bin 683 TL oldu.

KİRALIK KONUTTA DARENDE İLK SIRADA

Deprem sonrası yine kiralık konutlar da fiyat artışından nasibini aldı. Malatya’da 2023 Şubat sonu itibariyle kiralık konut fiyatlarında yüzde 127,6 artış meydana geldi. Aynı özelliklerdeki ortalama konut kiraları 3 bin 711 TL’ye tekabül ediyor.

6 Şubat depremi sonrası kırsal bölgelere yönelen vatandaşların ilçelerdeki kiraladıkları konut büyüklüğü ve ödedikleri ücretlerin ortalaması endeksa tarafından paylaşıldı. Kent genelinde metrekare kira ücret 24,74 TL olan bedel ilçelerde şu şekilde sıralandı; Arapgir 20 TL, Pütürge 14 TL, Battalgazi 22 TL, Yeşilyurt 24 TL, Doğanşehir 18 TL, Darende 25 TL. Darende ilçesinde ortalamanın üzerinde bir fiyatta kiralık konut bulunabiliyor.

***EBUBEKİR ATİLLA- ÖZEL HABER