Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Malatya’da 138 Hekim Göreve Başlayacak

Malatya Sağlık Müdürü Dr. Erhan Berk: “Malatya’ya 138 hekimimiz atandı. Bu hekim arkadaşlar Ekim’in başına kadar görevlerine başlayacaklar.” dedi.

Malatya Sağlık Müdürü Dr.

Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli’nin 4,5 yıl görev yapmasından sonra görev süresinin dolmasıyla tekrar İnönü Üniversitesi’ndeki görevine dönmesiyle Malatya Sağlık İl Müdürlüğü’ne atanan Erhan Berk’e Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Vahap Güner ve Yönetim Kurulu hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette ilk olarak bir değerlendirmede bulunan MGC Başkanı Vahap Güner, kendisi ve yönetimini kabul ettiği için teşekkür ederek şunları söyledi;
“Erhan Berk hocamıza hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Tabi bu ziyarette önemli gördüğümüz şeyler var. Özellikle hastaların randevu alma hususunda bir takım sıkıntıları var. Şuanda hastanelerimizde doktor sıkıntısı ve sağlık personeli sıkıntısı var mı, yok mu? Bu konuda bizleri bilgilendirişe mutlu oluruz.” diyerek yeni görevinde başarılar diledi.

“RANDEVUYA GELMİYORLAR”

Cemiyet üyelerine ziyaret için teşekkürlerini ileten Malatya Sağlık İl Müdürü Dr. Erhan Berk ise; “Malatya sağlıkta gerçekten bölgenin ileri gelen illerinden. Hem Üniversite hastanesi, hem sağlık alt yapısıyla önemli. Başkanımızın da dediği gibi bir takım sıkıntılarımız var. Ama en son sayın bakanımızın da belirttiği gibi ciddi bir hekim ataması oldu. Malatya’da da 138 hekimimiz atandı. İnşallah bir terlik olmasa bu hekim arkadaşlar Ekim’in başına kadar görevlerine başlayacaklar. Eylül ayı itibariyle MHRS sistemimizde yaklaşık olarak yüzde 20’lik bir artış yaptık. Hekimlerin çalışma sistemlerini tekrar kontrol ederek düzenleme yaptık. Burada tanık olduğumuz bir konu oldu. Maalesef alınan randevuların yüzde 30’una vatandaşlarımızın gelmediğini fark ettik. Yaklaşık 100 bin kapasiteyi aştığımız Temmuz ve Ağustos ayında 30 bin vatandaşımızın randevusuna gelmediğini gördük. Bizim vatandaşlardan ricamız, sizin gelmediğiniz randevu başka bir vatandaşın randevu almasını etkileyebiliyor. Bundan dolayı da özellikle aldığınız randevulara uyamayacak durumunuz varsa, başka bir işiniz çıktıysa lütfen randevuları iptal edin. Başka bir vatandaşımız bu hizmeti alabilsin.” İfadelerinde bulundu.

“HEYET HİZMETİ DE BAŞLAYACAK”

Yeni Battalgazi devlet hastanesinin heyet hizmetlerine de başlayacağını müjdeleyen Berk; “Tabi bunun haricinde randevu dışı hastalara da bakıyoruz. Şuanda birçok bölümde hastanelere başvuruda bulunan hastalarımıza başvuran hastaları geri çevirmiyoruz. Ama dediğim gibi bazı bölümlerde hekim eksiğimiz vardı. Bunları da peyder pey kapatıyoruz. Battalgazi devlet hastanemizin de kapasitesini her geçen gün arttırıyoruz. Modern mimarisi, yapısı, fiziki ve donanımı ile çok iyi bir hastane. Orda da hem poliklinik, hem acil, hem yataklı servis hizmetleri, hem ameliyathane hizmetleri başladı. Yaklaşık olarak her gün 2 bin 500 vatandaşımıza da hastanede hizmet veriyoruz. Aynı zamanda heyet hizmetlerine de bu hafta içerisinde başlayacağız.” dedi.

“DOĞRU OLAN KENDİ DİŞİNİ KORUMAK”

Ağız ve diş sağlığında bazen muayene sürelerinin uzamasına da değinen Berk; “Ağız diş sağlığında vatandaşlarımızın ciddi problemleri vardı. Bunu da 20 hekim arkadaşımızla mesai dışı dediğimiz saat 5 ile 8 arasında yine randevulu olarak hasta bakmaya devam edeceğiz. Yalnız vatandaşlarımızdan şunu tekrardan istirham ediyorum. Biz diş sağlığı hizmetlerinde vatandaşın mümkün oldukça dişini korumak tarafındayız ki, doğrusu da bu. Buda kişiye yapılan işlemleri uzatıyor. Bir diş çekimi yaparak hastanın işini 2-3 dakikada bitirişiniz ama kanal tedavisi, dolgu tedavisi veya başka tedavi ile dişini kurtarmak 15-20 dakikayı alabiliyor. Zaten doğru olan doğal dişi korumak. Bundan dolayı da bazen randevular ile ilgili değim gibi gecikmeler olabiliyor.” Diyen Berk, burada da vatandaşların randevu konusunda hassa olmalarını rica etti.