Malatya Tanıtım Günleri Siyaset Arenasına Döndü

İstanbul’da düzenlenen 3. Geleneksel Malatya Tanıtım Günlerine protokol krizi damga vurdu. Bürokratlar ve siyasilere konuşma hakkı verilirken CHP adına etkinliğe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’ e söz verilmemesi tartışmaya neden oldu. Öte yandan tartışmayı MHP Milletvekili Arzu Erdem’in siyasi açıklamaları da alevlendirdi.

“MHP’YE DESTEK BEKLİYORUZ”

MHP Milletvekili Arzu Erem konuşmasında: “Rabbim bu zor zamanda vatanımıza, milletimize güç kuvvet versin. Ekmek kadar su kadar birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Şunu söylemek istiyorum. Malatyalı haine geçit vermeyecektir. Malatyalı terörist leşi kaldıranla bir olmayacaktır. Malatya’dan hain çıkmaz. Çıkarmayacaktır. 2023 seçimlerine gidiyoruz. Genel Başkanımızın dediği gibi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. MHP’ye de desteklerinizi bekliyoruz.” dedi.

“MALATYA’YA YAKIŞMAMIŞTIR”

Duruma itiraz edilmesi üzerine söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel: “Ben buraya gelirken çok farklı bir konuşma hazırlamıştım. Ben Malatyalıyım. Buradan kürsüye çıkıp siyaset yapmaya gelmedim. Ben Malatya’dan İstanbul’a giderken gözyaşlarına hakim olamayan bir gençtim. Bu etkinlik Malatya’ya yakışmadı. Geçen sene burada Arslantepe Höyüğü’nün adaylığını kutlarken burada herkesi konuşturduk. Bugün Meclis’te grubu olan partinin Genel Başkan yardımcısını konuşturmamak Malatya’ya adet mi oldu değerli dostlar. Bu alanı bize tahsis eden Millet ittifakının Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu’dur. Ama buraya Millet ittifakının genel başkan yardımcısını çıkarmayan kim? Maalesef Malatya Valisi. Bu Malatya’ya yakışmadı. Biz buraya Malatya’mızı tanıtmaya, kayısımızın güzelliğini tanıtmaya geldik. Şurada bir protokol krizini çözmeye bile imtina eden bir anlayış var. Yeni bir kararname çıkmış. Burayı düzenlemek Valiliğe kalmış. İşte halimiz bu değerli dostlar. Burada gördüğümüz Malatya’ya yakışmayan bir organizasyon. Ben tekrar bu organizasyona emeği geçen Nazife hanıma teşekkür ediyorum. Kimse bizden fazla Malatyalı değil. Hepimiz Malatyalıyız. Ne bir Vali ne bir Kaymakam bizim Malatyalılığımızı ölçemez. Bu da bize ders olsun.” dedi.

“SİYASİ ARENAYA ÇEVİRMEYİN”

Adıgüzel’den sonra söz alan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, tartışmayla ilgili olarak: “Ben Onursal Adıgüzel beye buraya çıkmasını söyledim. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı için de o da konuşsun dedik. Biz Malatyalıların konuşmakla ilgili derdi yoktur. Ama bu konuda Valimizin suçlanmasını kabul etmiyorum. Bu organizasyonu da valimiz yapmamıştır. Bu organizasyonu MASTÖB yapmıştır. Burayı bir siyasi şova çevirmek doğru değil. Burayı bu şekilde arenaya kimse çevirmesin.Burada devletin Valisini eleştirilmesini doğru bulmuyorum.” dedi.

“BU DOĞRU OLMADI”

Tartışmalardan sonra söz alan Malatya Valisi Hulusi Şahin ise: “Ben 4 aydır Malatya Valisi olarak atandım. Hep Malatya’nın güzelliklerini gördüm. Malatya’yı Malatya yapan Malatyalılar. Malatyalıların Malatya sevgisi. Ama böyle kısır çekişmelerle kimse bir yere varamaz. Burada bahsi geçen sadece protokol düzeniydi. Protokolde belli bir sıra vardır. O sıraya göre konuşmalar yapılır. Sıra devam ederken bir kişi araya girip bende konuşacağım derse bu sefer protokolün düzeni bozulur. Bizim ifade ettiğimiz bu. Burada kim niye siyaset yapıyor. Hepimizin hedefi Malatya’yı tanıtmak. Malatya’yı İstanbul’da Malatyalılarla buluşturmak. Burada sayısız dernek çalıştı emek verdi. Bu güzel hazırlıklar ötelendi. Geriye bazı siyasi parti temsilcilerinin bazı hedefleri ortaya çıktı. Bu doğru olmadı. Gelin bunu unutalım. Malatya’yı konuşalım.” dedi.

Konuşmalardan sonra tartışmalar devam ederken söz alan AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci: “Bu olaylar kimseye yakışmıyor. Buradaki kimseye böyle şeyler yakışmıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.