• DOLAR
  $1.785,3
 • EURO
  $0,3827
 • ALTIN
  $29.050,97
 • BIST
  101,6357
Malatya Kayısı Çağlası Pazara İndi

Malatya Kayısı Çağlası Pazara İndi

‘Dünya kayısı başkenti’ olarak bilinen Malatya’da sezonun ilk Kayısı çağlaları dalından koparıldı. Şehrin rakımı düşük bölgelerinde çıkan Kayısı Çağlaları bu hafta itibarıyla tezgahlara ulaştı. Lezzetiyle damak çatlatan kayısı çağlasının kilosu 30 TL’den satılıyor.

İlkbahar mevsimine kesin olarak girdiğimiz şu günlerde, Mayısın ilk haftasında yapılan kayısı çağlası hasadı, Malatya’da başladı. Avrupa Birliği tarafından “Malatya kayısısı” şeklinde tescillenmiş olan meyve, pazar tezgahlarını yeşile boyadı.
KİLOSU 30 TL
Malatya kayısı çağlasının kilosu şu anda 30 TL’den alıcı buluyor. Kısa sürede marketlerde de başlayan satışlarda yeni meyveler geldikçe ücretin düşmesi bekleniyor.
Malatya Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Yasin Yıldız, nisan ayının ortasında Mersin Mut’tan gelen kayısı çağlaların satıldığını, kayısısı ile ünlü olan Malatya’nın ilk kayısı çağlası hasadının ise Kale’den çıktığını belirti. Yaşanan don olayı ile birlikte kayısıda yüzde 20’lik bir kaybın olduğunu aktaran Başkan Yıldız,” Kaysı çağlalarımız tezgahlarımıza indi. Kilogramını 30 TL’den satıyoruz. Bu yıl don olayı nedeniyle kayıp yaşandı. İnşallah yeni hasat dönemi ile birlikte rabbim bereket verecektir. Kayısı çağlası almak isteyen vatandaşlarımız Sebzeci Esnafımızdan ve Manavlarımızdan yerli ürünleri temin edebilirler.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?