Lojistik Merkez Kızılay Üretim Üssüne Kurulacak

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın kaderini değiştirecek projenin müjdesini gazetemiz aracılığıyla paylaştı. Daha önce defalarca Gazetemiz manşetinde dile getirdiğimiz Lojistik Merkez Projesinin, Türkiye Yüzyılı Malatya Yüzyılı vizyonu kapsamında hayata geçirilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na iletildiğini aktaran Çalık, ”Lojistik Merkez bizim için çok önemli. Bu vesileyle de Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’nu Malatya’ya davet ettiğimizde, Malatya Lojistik merkezinin kurulmasının talep ettik. Ve bununla ilgili olarak Kızılay Lojistik merkezinin olduğu yere, bütün Lojistik merkezlerin toplanması için görüşmelerimizi başlattık. O bölge tren raylarının geçtiği bir merkez çünkü. Oradaki yerlerden bir tanesini buraya kuralım istedik. Valiliğimiz ve Üniversitemizin beraber yapmış olduğu bu vizyon proje bizim için çok kıymetli” Dedi.
Türkiye Yüzyılı ve Malatya Yüzyılı vizyonu ile Malatya’nın üretim ve sanayileşme noktasında gelişmesini sağlamak için Lojistik Merkez Projesinin önemli olduğunu vurgulayan Milletvekili Çalık, ”Üniversitedeki arkadaşlarımız bizimle paylaştı. Malatya’ya Lojistik Merkez kurulması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz Türkiye yüzyılı diyoruz, Türkiye yüzyılında hedeflerimiz var. Türkiye Yüzyılı sürdürülebilir bir yüzyıl olsun istiyoruz. Kalkınmanın yüzyılı olsun istiyoruz. İstikbalin ve istikrarın yüzyılı olsun istiyoruz. Şefkatin yüzyılı olsun istiyoruz. İletişimin yüzyılı olsun istiyoruz. Haklının yüzyılı, güçlü üretimin yüzyılı olsun istiyoruz. Değerlerinin yüzyılı olsun istiyoruz ve sürdürülebilirliğin yüzyılı olsun derken de, yaptığımız bu kadar yatırımın devamı ve ticaretin geçtiği merkez olarak tüm bölgeye hitap edecek bir lojistik merkezinin Malatya’ya kurulmasını istiyoruz. Türkiye yüzyılıyla niye birleştiriyoruz? Türkiye yüzyılı derken bu yüzyılın hem Türkiye’ye Yüzyılı hem de Malatya için yüzyılı olsun istiyoruz. Lojistik merkezleriyle havaalanı terminali ile arıtma tesislerinize sanayimizin güçlenen 3 bölgedeki 12 milyon metrekareye yeni gelen yatırımcılarımızla buraya gelecek raylı sistemlerle Malatya’nın yüzyılı olsun istiyoruz.” Diye konuştu.
“HER ALANDA ŞEHRİN GELİŞİMİNİ SAĞLADIK”
Malatya’ya son 20 yılda 33 Milyarlık yatırım yapıldığını söyledi. Yapılan yatırımların eğitimden sağlığa, yol yapımından baraj yapımına kadar birçok alanı kapsadığını söyledi.
Ulaştırma ve Sanayi alanında büyük yatırımların hayata geçirdiklerini vurgulayan Çalık, ”Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 463 kilometreye ulaştırdık.1 milyar 128 milyon lira tutarındaki 53,5 kilometrelik Malatya Kuzey Çevreyolumuzun 26,1 kilometresini Nisan ayında hizmete açmıştık. Geri kalanı da inşallah 2023 yılında hizmete açacağız. Bu yolun tamamının hizmete girmesiyle bu güzergahtaki yolculuk 60 dakikadan 25 dakikaya inecek. Böylece yılda vakitten 89 milyon lira, akaryakıttan 97 milyon lira tasarruf edilirken, karbon emisyonu da 19 bin ton azalacak. Malatya’mızın şehir geçişi ile Battalgazi il yolumuzun da sıcak kaplamalı asfaltını yapacağız. İhalesini yaptık.
Malatya’nın sanayisi ve ticaretinin büyümesi adına her türlü desteği verdik. 30 bin insanımıza iş kapısı açan 1.ve 2.OSB’nin ardından 3.OSB için kamulaştırmaya verdiğimiz desteklerle 600 bin m2 alanın kamulaştırılmasının önünü açtık. En son geçtiğimiz günlerde Malatya’mızın ticaret ve sanayicileriyle bir araya geldiğimizde 6.Bölge teşviklerinin 1 yıl daha uzatılması talebi vardı. Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile görüşmelerimizi yaptık. İnşallah önümüzdeki günlerde iş dünyamızın bu talebi de olumlu sonuçlanmış olacak.” İfadelerine yer verdi.

>>> Ebubekir Atilla – Zeynep Önel – Malatya Sonsöz Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.