Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1 Aralıktan itibaren ülke genelinde ticari araçlarda zorunlu hale gelecek olan kış lastiği uygulamasından dolayı lastik satışları arttı.
Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla kaza riski taşıyor. Özellikle kış koşullarına karşı yapılan hazırlıkların yetersizliği kaza oranını artırıyor. Kış mevsimi yaklaşırken Uzmanlar, sürüş güvenliği açısından hayati önem taşıyan ve riskleri azaltan kış lastiği seçiminde sürücülerin dikkat etmesi gereken önemli maddeleri açıkladı.
SÜRÜCÜLER BİLİNÇLENMEYE BAŞLADI
İpek: “Artık çok daha fazla sürücü kış lastiği satın alırken dört lastik birden almayı tercih ediyor, iki taneyle idare etmiyor. Bunun en önemli nedeni kış lastiği konusunda ülkemizdeki sürücülerin artık çok daha bilinçli hale gelmesi. Önceki yıllarda önden çekişli aracı olanlar sadece iki kış lastiği takarak sezonu geçiriyordu. Bu alışkanlık son yıllarda değişti, güvenli sürüş daha çok önemsenmeye başlandı. Dolayısıyla artık sürücüler takım olarak dört lastiği de değiştirmeyi tercih ediyor. Bu olumlu değişimi destekleyen diğer unsur da lastik otelleri gibi çözümlerin sunuluyor olması. Birçok ilde lastikleri sezon boyunca saklama hizmeti veren firmalar tüketicinin ‘Yaz lastiğini nerede saklayacağım?’ sorusuna pratik bir çözüm sunuyor.” dedi.
Kış lastiği alırken dikkatli davranılması gerektiğini söyleyen İpek: “Kış aylarında rastladığımız don olayları, kaygan zeminler, buz tutmuş yollar sürücülerin en dikkatli olması gerektiği dönemlerdir. Bu koşullarda yaz lastikleri görevlerini yapamadığı için mutlaka aracınızın kış lastiğini taktırmış olmanız gerekmektedir. Kış lastikleri genelde kar lastiği şeklinde de telafuz edilir ve üzerinde M+S işareti ile işaretlenmiş lastiklerdir. Bu lastikler 7 ºC’nin altındaki sıcaklıkta bile üstün yol tutuşu ile öne çıkan sırt yüzeyi özel olarak tasarlanmış lastiklerdir. Ayrıca sadece buz üzerinde kullanılabilen türleri de mevcuttur. Bu tip lastiklerde çiviler bulunur ve bu çiviler sayesinde lastiğin buzlu zemine tutulması sağlanır. Kış lastiklerinin yüksek güvenlik sağladığı ve kışın oluşabilecek trafik kazalarını önlemeye yardımcı olduğu için tercih edildiği unutulmamalıdır.” Diye konuştu.
CEZASI BÜYÜK!
Trafikte güvenli sürüşü sağlamak, hem araç içindekilerin hem de yayaların emniyetini sağlamak amacıyla uygulamaya sokulan kış lastiği, bu yıl da araç sahipleri tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Kar lastiği de denilen ve kar ve buz üzerinde, ıslak zeminlerde kayma yapmadan yola tutunma gücünü artırabilen tür olan kış lastiği (veya diğer adıyla kar lastiği) uygulamasının tarihi ve cezası merak ediliyor. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık’ta başlıyor. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında aracında uygun lastik bulunmayan araç sahiplerine 1152 TL ceza kesilmektedir. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.