Kuyumcular Odasından Sahte Altın Uyarısı

Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, kontrollü normalleşme süreci ile birlikte başlaması beklenen düğünler öncesinde vatandaşı ‘Suriye altını’ ve sahte altın konularında uyardı. 21 ayar olan ve ‘Suriye altını’ olarak bilinen altının uzmanlar tarafından bile ayırt edilmesinin güç olduğunu dile getiren Başkan Özhüsrev, 22 ayarlı altın ile arasında ciddi fiyat farkı olduğunu ve hem kuyumcu esnafının hem de altın alacakların dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.
Altın alımında püf noktaları paylaşan Başkan Özhüsrev, “ Altın alacak olanlar damga ve patent yazılarına dikkat etsinler. Bu damga ve patentte 21 ayar olduğu zaman 875, 22 ayar olduğu zaman 916 yazar. Özellikle başlaması beklenen düğün sezonunda çiftlerimizin mağdur olmaması için buna dikkat etmeleri gerekiyor. Yine çok fazla sahte altın mağdurları var ve vatandaşların bu duruma düşmemek için mutlaka bildikleri ve güvendikleri adreslerden alışveriş yapsınlar.” ifadelerine yer verdi.
Sahte Altın dolandırıcılığına karşı vatandaşın dikkatli olması gerektiğini ve sadece Kuyumculardan alışverişin yapılmasının güvenli olacağına işaret eden Özhüsrev,” Altının normalde kuyumcular dışında hiçbir yerde bozdurulmaması lazım. Piyasadan yüksek bedelle alıp düşük fiyatla satmaları, düşük ayarlı ürün satmaları anlamına gelir. Vatandaşlardan tek isteğimiz altını kuyumculardan alsınlar. Kuyumcuların dışında satın alınan Altın’dan her daim şüphe edilmelidir.” dedi.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.