Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kuluncak’ta Termal Tesis

Geçtiğimiz yıl Kuluncak İlçesi, Yenimahalle sınırları içinde faaliyete geçen Kuluncak Termal Tesisleri Pandemi nedeniyle faaliyetine ara verdi. İçerisinde 1 adet Balneoterapi (Termal Havuz) ve 3 adet sıra banyosu bulunan tesisin otel inşaatına ise kısa süre içinde başlanılacağı bilgisi verildi.

Geçtiğimiz yıl Kuluncak İlçesi,

Kaplıcada çıkan suyun toplam mineralizsyonu 615 mg./litre ve suyun kaynak çıkış sıcaklığının 36.5 derece olduğu, termominaralli bir su olduğu kaydedildi. Suyun özelliklerini içeren raporda ise inflamatuvar romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde, noninflamatuar eklem hastalıklarında, kronik bel ağrılarında miyozit, tendinit, fibromiyalji sendromu, gibi yumuşak doku hastalıklarında destekleyici ve tadavi unsuru olarak kullanılabilir nitelikte olduğu kaydedildi.
Tesislerin tamamlanarak bölgenin sağlık turizmine açılması hedefleniyor.
Termal Tesis görevlisi Mehmet Kulat verdiği bilgide, tesisin pandemi nedeniyle şu an kapalı olduğunu ifade ederek tesis hakkında şu bilgileri paylaştı. “Kuluncak hamam tesislerindeki termal sıcak suyumuz var. Tesisimiz içerisinde tedavi amaçlı havuzlarımız yer almaktadır. Daha sonrasında termal tesisler içerisinde otel ve gündelik konaklama tesisleri yapmayı planlıyoruz. Turistik Tesisler yaparak bölgeyi iç turizme kazandırmak istiyoruz. Şu ana kadar çevre düzenlemelerinin büyük bir bölümünü bitirdik. Sağlık Bakanlığından müsaademizi aldık. Bir müddet çalışmaya başladık ancak pandemi nedeniyle çalışmalarımıza ara verdik. Önümüzdeki yıldan itibaren ı bir yandan yatırımlarımızı sürdürürken bir yandan da hizmet vermeye devam edeceğiz. Tesislerimiz de yaralanan vatandaşlar eklem rahatsızlıkları, romatizmal rahatsızlıklara çok iyi geldiğini Sağlık Bakanlığının verileriyle ortadadır. Zaten sağlık bakanlığımızın izniyle çalışıyoruz. Buranın ulaşımı Kuluncak ilçemizin 2 kilometre mesafede. Merkez Mahallesi’nde yer alıyor. Malatya’ya 110 kilometre Hekimhan’a 35 kilometre Darende’ye ve Kangal 60 kilometre mesafede bir ulaşım ağına sahip. Karayolları ağı üzerinde yer alıyor. Ulaşım sıkıntımız hiç yok.”
A.Vahap Kaygusuz –Fatma Doğanay (Özel Haber)