• DOLAR
  $1.724,2
 • EURO
  $0,3389
 • ALTIN
  $21.718,67
 • BIST
  107,6930
Kömearmut Kaya Mekanları Koruma Altına Alındı

Kömearmut Kaya Mekanları Koruma Altına Alındı

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde bulunan tarihi Kömearmut Kaya Mekanları, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi ve koruma altına alındı.

Sivas Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Güroba köyündeki mera vasfına sahip alanın bir bölümünde bulunan kültür varlıklarını “Kömearmut Kaya Mekanları” olarak tescil etti.

22 Temmuz 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararda yer alan bilgilere göre, sit alanı ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün ihalelik sahası çakışıyor ve ruhsat sahasının bir bölümü sit alanında kalıyor. Bu nedenle 1.derece arkeolojik sit alanlarına ilişkin “Taş, toprak, kum vb. alınmamasına, kireç, taş, tuğla, mermer, kum, maden vb. ocakların açılmamasına, toprak, cüruf, çöp, sanayi atığı ve benzeri malzeme dökülmemesine” karar verildi.

Buna göre; Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün 23.05.2022 tarihli ve 2022147042 yazısı ile bildirilen ER: 2144471 nolu ihalelik saha ve ER: 3400752 nolu genel arama dönemi ruhsat sahasının sit alanında kalan bölümünde anılan ilke kararı gereğince maden sahası açılmamasına karar verildi.

BÖLGE HALKI BAŞVURDU!

Konuyla ilgili başvuru sahibi olan Vahap Karakılıç, bahse konu alanın Kelhalil ile Güroba köyleri sınırında bulunduğunu, bölgede madencilik yapılacağına dair duyumlar alması üzerine Aralık 2021’de Kültür Bakanlığı’na başvuru yaptığını söyledi. Karakılıç; “Burada anıt mezar gibi bir yapı var, sunak tarzı. Orada madencilik yapılacağı duyumunu almıştık. En azından tarihi kültürel varlıkları koruyalım diyerek başvuru yaptım. Geri dönüş yapıp konuyu incelediklerini söylediler. Bölgeye ait bir kültürel varlık en azından tescillendi” İfadelerine yer verdi.

Tarihi yapı hakkında bilgi veren Karakılıç, “Burası Roma döneminden kalan bir sunak alanı. Mezarlık Nekropolis’in sunağı. Kayaya oyulmuş, iki metre yüksekliğinde, bir buçuk metre genişliğinde, dikdörtgen bir sunak. Bulunduğum yere yaklaşık sekiz kilometre uzaklıkta. Niğde’deki Kuş Kayası Kaya Mezarları’na çok benziyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?