Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kiralık Ev Krizi Büyüyor

Pandemi sürecinde kısıtlamalar ve tam kapanma derken ertelenen düğünler kademeli normalleşme ile birlikte yapılmaya başlandı. İnşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle yeni evlenen çiftler kiralık ev bulmakta zorluk çekiyor. Çevreyolunun altında 800 TL’den başlayan kira ücretleri nedeniyle Asgari Ücret ile geçinen bir aile çevreyolunun üstüne çıkamıyor.

Pandemi sürecinde kısıtlamalar ve

Malatya’da 24 Ocak depremi ile başlayan kiralık evlerde ücret artışı pandemi ile birlikte yükselmeye devam ediyor. Evsiz kalan binlerce aileni yanı sıra yeni evlenen çiftler de ev kiralarının yüksekliğinden şikayetçi.
Kent merkezinde bölgesel olarak değişkenlik gösteren konut kiraları Çevreyolunun altında 800 TL ile 1500 TL arası değişirken, Çevreyolunun üstünde orta halli bir daire için istenen kira ücretleri 1200 TL ile 2500 TL arası seyrediyor.
Yeni yuva kurmak isteyen çiftler ilk iş olarak ev kiralama peşine düşüyor. Konutların yetersiz sayıda olması ve uçuk fiyatların istenmesi çiftleri zora sürüklerken, kimi çiftler kavuşma hayalini başka bahara bırakmak zorunda kalıyor.
“EV BULMAK ÇOK ZOR”
Şehir Merkezinde orta halli bir daire bulabilmek için haftalardır kapı kapı gezdiklerini söyleyen Murat Gül (26), “ Bir ay sonra evleneceğim. Ev tutmak için neredeyse Malatya’nın her tarafını gezdim. Fiyatlar çok yüksek. Asgari ücretle bu şartları yerine getirmek çok zor. Çevreyolunun hemen altındaki evler uzun süre önce yapılmış evler. Çoğunda doğalgaz bile yok. Bu evlerde dahi oturmaya çalışıyoruz ama kimisi 800 TL istiyor kimisi 1000 TL istiyor. Çevreyolunun üstüne çıkmaya çalışıyoruz. kira fiyatları engelliyor. 2000 TL ye kadar çıkan kiralar isteniyor.” ifadelerine yer verdi.
KİRALIK DEĞiL, SATILIK!
Kredi faiz oranlarındaki artış ve döviz kurundaki dalgalanmalar nedeniyle durma noktasına gelen inşaat sektörünün sancıları şimdiden yaşanmaya başladı.
Yeni yapıların inşa edildiği bölgelerde ise evlerde hep satılık ilanları görülüyor. Konut fiyatlarındaki yükseliş yatırım amacıyla ev alanların satışa başlaması ile daha da yükselmeye devam ediyor. Konut fiyatlarında 500 bin TL ile 1.5 Milyon TL arası değişen skala nedeniyle ev sahipleri konutlarını kiralamak yerine satmanın derdine düştü.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Malatya Bölge Müdürlüğü’nün paylaştığı verilere göre Malatya’da 2021 yılı Mayıs ayında 593 konut satıldı. 2020 yılı Mayıs ayında ise bu rakam 510 olarak gerçekleşmişti.
İNŞAAT MALİYETLERİNDE YÜKSELİŞ VAR
Konut satışlarındaki yükselişin en büyük nedenleri arasında şüphesiz inşaat maliyetleri oldu. Demir, Çimento, Cam gibi inşaatta kullanılan temel ürünlerdeki artışlar sektörü zora sokarken, satış fiyatlarında da yükselişi tetikledi.
TÜİK verilerine göre İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,48 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,89, işçilik endeksi yüzde 0,53 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 43,07, işçilik endeksi yüzde 20,62 arttı.
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER