• DOLAR
  $1.780,49
 • EURO
  $0,3828
 • ALTIN
  $28.998,17
 • BIST
  101,6357
Kayısıyı Önce Don Sonra Dolu Vurdu

Kayısıyı Önce Don Sonra Dolu Vurdu

Malatya’da 14 Nisan gecesi meydana gelen zirai don olayının ardından zarar gören kayısı, bayramda etkili olan kuvvetli rüzgar, sağanak ve dolu yağışından olumsuz etkilendi. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, lokal bazlı dolu yağışının yaşandığını, yağışların bitiminden sonra zararın netleşeceğini söyledi.

Malatya’da şiddetli sağanak ve dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünün gök gürültü sağanak uyarısının ardından, Malatya’da şiddetli sağanak ve dolu etkili oldu. Kentte bayram süresince aralıklarla devam eden sağanak yer yer doluya dönüştü. Yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintisi oluşurken, bazı bölgelerde ise dolu yağışı nedeniyle kayısı ağaçlarının zarar gördüğü bildirildi.
İhbarların gelmeye başladığını belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ”Metetoroloji son birkaç gündür Malatya’da yağış beklendiğini ifade ediyordu. Bayramın aslında 3 günü de yağışlı geçeceği belirtildi. Bu aylarda Malatya’da en çok korktuğumuz şey bu yağış esnasında yağmurun sağanak ve dolu yaşına dönüşmesiydi. Maalesef son 2 günde lokal olarak bazı bölgelerde dolu yağışı ile ilgili önemli ihbarlar alındı. Özellikle bugün de Malatya’nın özellikle Doğanşehir ve Akçadağ ilçelerinde lokal olarak bir dolu yağışı söz konusu. Bugünkü yağışların etkisi ve tesirini yarın öğreneceğiz. Şuana kadar özellikle Akçadağ ve Doğanşehir’de rakımın 1400’ün üstünde olduğu daha çok meyvenin olduğu bazı bölgelerde ihbarlar alınıyor. Bugün Güzel Yayla, Söğüt, Deli hasan Yurdu, Çelikli, Basak’ta ekili olduğu söyleniyor. Hekimhan Güzelyurt, Yeşilyurt dilek Mahallesi ve Akçadağ Levent bölgesinde de ihbarlar geliyor. Dün özellikle ova diye adlandırdığımız meyvenin olmadığı bazı bölgelerde dolu yağışı etkili oldu. Tabi sağlıklı bilgi alabilmek için bu yağışların kısmen sona erdi anı beklemekte fayda var.” dedi.
Hasarın önümüzdeki günlerde netleşeceğini kaydeden Özcan, ”Önümüzdeki günlerde gerek TARSİM, poliçe yapanların yapmış olduğu ihbarlara istinaden tahkikat yapacak. Bunun dışında poliçe yaptırmayım da sigorta yaptırmayanlara da Tarım İl Müdürlüğü tarafından ihbarlar değerlendirilerek, dilekçe ile tarım il müdürlüğüne müracaat ederlerse hasarın ve zararın boyutu ortaya çıkacak. Bilindiği üzere 13 Nisanı 14 Nisana bağlayan gece zirai don yaşandı. Büyük ölçüde verim kaybı yaşandı. Eğer dolu yağışları çağla dönemindeki meyveye zarar verirse durum daha da kötüleşebilir. Henüz net bir tablo önümüze gelmedi. Yarından itibaren TARSİM ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından rapor duyurulacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?