Kayısı ’da Çağla Dönemi Başladı

Kayısı çağlaları, henüz kabuk bağlamayan çekirdeği ve yeşil rengiyle bahçeleri süslemeye başladı. Kayısının çiçeklenme, çağla ve hasat dönemini en erken yaşayan yerlerinden biri olan Yeşilyurt ilçesine bağlı Topraktepe köyünde, çağla dolu ağaç dalları adeta bir resim tablosunu andırıyor.
Yeni dönemin ilk günlerinde görülen don olayları, üreticiyi tedirgin ediyor. Kayısı üreticileri, ürün için en önemli sürecin 23 Nisan’a kadar ki olan zaman olduğunu belirterek, bu dönemi kayıtsız atlamaya çalışıyor. Don riskinin de en yüksek olduğu süreç olarak bilinen çağla döneminin hasarsız atlatılması halinde bu yıl kayısıda yüksek verim bekleniyor.
Kayısı için riskin torbaya girene kadar devam ettiğini aktaran Çiftçi Mustafa Kaya, yağışların çok olmasıyla çillenme, dolu riski ve diğer zirai hastalıkların baş gösterme olasılığı göz önüne alındığında çiftçinin sorunlarının azımsanamayacak kadar büyük olduğunu söyledi. Son bir aylık süreçte kayısıda don olaylarının üreticiyi zarara uğrattığını kaydeden Kaya,” Geçtiğimiz Mart ayında ve Nisan ayının başlarında soğuk dalgaların yaşandığı ve zirai donun olduğu günler yaşadık. Hasar tespiti için çalışmaların başladığı söyleniyor. Bizler çağla döneminde bunu fark edebiliyoruz. Kayısı dalda yok. Geçen seneki duruma göre çok kötü bir seviyede.” dedi. >> Ebubekir Atilla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.