Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kahraman Olmak İçin Pelerine Gerek Yok

Birçoğumuzun çocukluk hayalidir süper kahraman olmak. Herkes kırmızı, mavi veya yeşil bir kostüm ile insanların hayatını kurtarmayı düşlemiştir. Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu ’nun kahraman olmak isteyenler için bir tavsiyesi var. Ne olduğunu merak ettik ve bu hafta Ramazan Beyin misafiri olduk. Soylu ’nun önerisi ise çok basit, “ Kan bağışı yapmak”

Birçoğumuzun çocukluk hayalidir süper

“Kahraman olmak için pelerin takmaya gerek yok. Bir insanın hayatını kurtarmak için 15 dakikanızı ayırabilirsiniz. Hayat kurtarmak için Kan Bağış noktalarımıza gelebilirsiniz.” sözleri ile sohbete başlayan Başkan Soylu, kan stoklarındaki düşüşün biran önce önlenmesi ve bağışların artırılması gerektiğini söyledi.
Kızılay Malatya Şubesi olarak Kan Stoklarınızdaki durum nedir? Malatya’nın kan ihtiyacı karşılanabiliyor mu?
Kurum ve kuruluşlarımızın düzenlediği etkinlikler ve vatandaşlarımızın bağışlarıyla stoklarımızda fazla bir sıkıntımız yok. Ama sürekli o stokun korunması gerekiyor. Burada amaç stokların hazır halde olması. Stoktaki kanın bitmesi durumunda, olabilecek herhangi olağanüstü halde sıkıntı yaşanabilir. Bağışçılarımıza çağrımız şudur. Yine kan bağışlarına devam etmelerini ve bu bağışı verirken çevrelerindeki vatandaşları ikna etmelerini istiyoruz. Öncelikle kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Malatya’da kan ihtiyacı gün geçtikte riskli bir hal alıyor. Birçok noktamızda gönüllülerimiz ve çalışanlarımız ile yoğun mesailer harcayarak kan bağışı toplamaya çalışıyoruz. Koronavirüs pandemisi nedeniyle ülke genelinde kan bağışında düşüş var. Malatya’daki kurum ve kuruluşların desteği ile bunu aşmaya çalışıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız ve kurumlar duyarlı davrandı. Kan bağışındaki düşüşü etkinliklerle gidermeye çalışıyoruz.
Anladığım kadarıyla vatandaş Koronavirüs olma korkusuyla Kan bağışından kaçınıyor? Peki, Koronavirüs kandan bulaşır mı?
Vatandaşlarımıza şunu belirtmek istiyorum. Koronavirüs kesinlikle kandan bulaşmaz. Kan Bağış noktalarımızda sosyal mesafe kuralına uyarak ve hijyenik koşullarda kan bağışı alınıyor. Evlerinde çıkmaktan çekinen kan bağışçılarımız bize ulaştıklarında, onları evlerinden alıp noktalarımıza getirip 15 dakika misafir ediyoruz. Kan bağışını yaptıktan sonra tekrar evlerine bırakıyoruz. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. Koronavirüs bizim ameliyatlarımızı ve özellikle nakillerimizi hiçbir zaman engellemiyor. Aynı ameliyatlar devam ediyor. Ocak ayında kan ihtiyacımız neyse, bugün de kan ihtiyacımız yine aynıdır. Tüm vatandaşlarımızı kan vermeye davet ediyoruz.
Kullandığınız o cümleden çok etkilendim. “ Kahraman olmak için pelerin takmaya gerek yok” diye. Vatandaş nasıl kahraman olabilir?
Aslında bu hayatımızın bir parçası. Kültürümüzde var bu. Her zaman yardım sever bir yanımız vardır. Bir mazlum görsek içimiz sızlar. Çoğumuz hayatı boyunca bir hedef koyar kendine. İş kuracağım, kariyer yapacağım gibi. Her insanın içinde bir kahraman var. Bu kahraman karşıdan karşıya geçmek isteyen bir yaşlıya yardım eder, susayan bir hayvan için bir kap su koyar. Her insan bir şekilde birilerine yardımcı olmak ister içten içe. İçindeki kahramanı da çalıştırmak ister. Bizler de Türk Kızılayı Malatya Şubesi gönüllüleri ve çalışanları olarak, “Kahraman Olmak İçin Pelerine Gerek Yok” diyoruz. Tüm vatandaşlarımızı içindeki kahramanı uyandırması için Kan Bağış noktalarımıza davet ediyoruz. Bağışladığınız bir ünite kan bir kişinin hayatını kurtarıyor. Pelerinler dolapta yine dursun ama, kan ihtiyacı giderilsin diyoruz.
>> Ebubekir Atilla’nın Röportajı