Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kağıtta Zam Krizi!

Dünyada artan hammadde fiyatları pek çok sektörde olduğu gibi kağıt ve ambalaj sektöründe de etkisini gösterdi. Kağıttan mal üretenlerden yayıncılara, ambalajcılardan promosyon ürünleri tacirlerine kadar birçok işletme kağıt hammaddesi temini etmekte sıkıntı yaşıyor. Hammadde ve navlun fiyatlarında yaşanan artış kağıt fiyatlarının yükselmesine ve sipariş iptallerine neden oluyor.

Dünyada artan hammadde fiyatları

İthal kağıtlarda döviz bazlı fiyatın artmasından dolayı ciddi bir artış yaşandı, fiyat artışı yüzde 200’ü geçti. Yerel Gazeteler başta olmak üzere, matbaa sektörü çıkılmaz bir krize sürükleniyor.
Kağıt fiyatlarının döviz kuruna bağlı olarak artması nedeniyle yayın dünyası zor bir döneme geçiyor. Birçok gazete, dergi ve yayınevi artan kağıt fiyatları karşısında çeşitli önlemler almak zorunda kaldı. 2021 yılının başından beri kağıt fiyatlarında yerli piyasada yaklaşık yüzde 200 artış oldu. İthal olanlarda da döviz bazlı fiyatın artmasından dolayı ciddi bir artış yaşandı fiyat artışı yüzde 250 ’ye yaklaştı.
Ülkede kağıt fiyatlarında yaşanan artışta iktidarın politikaları eleştirilirken, SEKA’nın özelleştirilmesi sonucu kağıt kullanımında dışa bağımlı hale gelindiği ve dövizle ithal edilen kağıt için artık iki katı ödeme yapılmak zorunda kalındığı ifade edildi.