Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İşin İçine Yine Müteahhit Girdi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Malatya’da yeniden inşa süreci nasıl olacak? soruların yanıtı aranırken, çantadan yine Müteahhit çıktı. Öyle ki, 100 bini aşkın bağımsız bölümün yıkımı ile ilgili sürecin ağır işlediği kentte, yeniden inşaanın yerinde dönüşüm ile olacağı, bunun ise Müteahhitler vasıtasıyla yürütüleceği Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından duyuruldu

6 Şubat depremlerinin ardından Malatya’da büyük bir belirsizlik hakim. Kent genelinde yanlış yapılaşma sonucu depremin faturasını ağır ödeyen Malatya’da hem yerel yöneticilerin hem de bazı çevrelerin yerinde dönüşüm ısrarı kenti yine eski çarpık yapısına dönüştürecek.

Vatandaşın aklındaki orta hasarlılar ne olacak? yeni konutların teslim tarihi ne zaman? sorularının yanıtı yerine, yerinde dönüşüm işlemlerinin başlayacağı, bunun ise Müteahhitler vasıtasıyla yürütüleceği belirtiliyor.

Vatandaş tarafından tepki ile karşılanan yerinde dönüşümde Müteahhit modeli ile ilgili detayları Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan açıkladı.

Gürkan: “Geçtiğimiz gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızı misafir ettik. Akabinde İçişleri Bakanımızı misafir ettik. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız ile İçişleri Bakanımızın, halkımızın bizden talep ettiği yerinde dönüşüm noktasında mutabakat sağlandı. Yani Malatya’mızda depremden kaynaklı yıkılan konut ve iş yerleriyle ilgili yerinde dönüşüm gerçekleştirilecek. Yerinde dönüşüm yapılırken, bütüncül plan uygulaması, lokal adaptasyon uygulaması gerçekleştirilecek. Nasıl ki TOKİ, depremde evsiz kalanlara, evleri acil yıkılacak ve ağır hasarlı olanlara uydu kentler marifetiyle ev veriyorsa, yerinde dönüşümde de yerinde dönüşümü yapacak müteahhitler marifetiyle, site yönetimi ile birlikte anlaşması sonucunda yerinde plan kotlarına uymak kaydıyla ve TOKİ’de olduğu gibi aynı ödeme yöntemiyle yerinde dönüşümü devletimiz ve hükümetimiz destekleyecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Malatya’ya geldiğinde bu açıklamayı ifade ettiler. Malatya’ya halkının da büyük ekseriyetle istediği buydu. Örneğin, 30 daireden oluşan bir site var. Bu sitedeki 30 kişi anlaşacak ve 30 kişiye 500 bin hibe, 500 bin uzun vadeli kredi ile 30 kişinin adına yapılan anlaşma ile o para ilgili müteahhitte verilecek, depreme dayanıklı evler yapılmak kaydıyla, o evlerin yerinde dönüşümü sağlanacaktır” diye konuştu.