• DOLAR
  $1.795,26
 • EURO
  $0,3587
 • ALTIN
  $22.593,65
 • BIST
  107,5855
Hayvancılık OSB’de Şok İddia

Hayvancılık OSB’de Şok İddia

Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesine ait İmar Planı onayının askı duyurusu devam ederken, Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu tarafından 132 kişinin Hayvancılık OSB’den yer almak için para ödediği iddiası ortaya atıldı. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ise,” Burada 132 kişi kime bu ödemeyi yaptı? Niye yaptı, neye dayanarak yaptı? Ben onu bilmiyorum. Başvurular söz konusu değil. Organize Sanayi Bölgesi şuanda taslak üzerinden 1.Etap altyapı ihalesine gidiliyor. Konunun muhatapları kimse cevap versin” dedi

Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili tartışmalar kızıştı. Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu katıldığı bir televizyon programında, ”Kırmızı et üreticilerinin OSB ile ilgili bir projesi var. İşletmeler 50 baş ve en büyük işletme 250 baş olmuştu. Bir haber duydum, bin başlık, 2 bin başlık birilerine verilmek isteniyor. O zaman 132 kişi buna para ödemişti, bu işe inanmıştı. 3-5 hayvan besleyenler 50 baş hayvana çıkartmak istiyor, işletmesini büyütmek istiyor. Bir duydum şok oldum, biz eğer işletmeleri bin başa, iki bin başa, 3 bin başa çıkartırsak bu iş tekelleşmeye gider, bu kişiler piyasayla oynarlar. İsveç’te en büyük işletme 100 baş ve 100 baştan sonraya destek vermiyor. Çünkü tekelleşmeye gider.” diye konuştu.
Kurtoğlu’nun “O zaman 132 kişi buna para ödemişti” sözlerini değerlendiren Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan,” Aziz bey onu neye göre dedi? Bu parayı kim aldı? Neye dayanarak aldı? Ortada henüz Organize Sanayi yokken arsa tahsisleri yapılmamışken nasıl alındı. Organize Sanayi Bölgelerinin bir genel yönetmeliği vardır. Malatya’da 3 tane OSB var, şuanda 2’si faal. Buraların bir müdürlüğü var, yönetim kurulu var. Ama tarıma dayalı organize sanayilerdeki uygulama buradaki uygulamalardan farklılık gösterebilir. Ama arsa tahsislerini belirli usul ve esasları vardır, biz fizibilitesi vardır. Burada 132 kişi kime bu ödemeyi yaptı? Niye yaptı, neye dayanarak yaptı? Ben onu bilmiyorum. Başvurular söz konusu değil. Organize Sanayi Bölgesi şuanda taslak üzerinden 1.Etap altyapı ihalesine gidiliyor. Konunun muhatapları kimse cevap versin” dedi.
“HAYVANCILIK OSB’NİN KURULUŞ AMACI SÜT DEĞİL, ET!”
Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nde süt hayvancılığının yapılmayacağını, kırmızı et üretimi için projelendirildiğini hatırlatan Özcan, ”32 bin kilometrekare alan üzerine kurulacak. 1.Etap’ta 58 tane işletme olacak. 58 işletmemizde de 12 bin 250 baş hayvan beslenecek. Aziz bey şöyle bir bilgi kirliliği oluşturmuş. Burada süt hayvancılığı yapmıyoruz. Burası tamamen Kırmızı Et üzerine bir projedir. O bölgede bir süt üretimi veya rant söz konusu değil. Bu projede 2 tane 1000 başlık, 6 adet 500 başlık, 19 tane 250 başlık, 19 tane 100 başlık, 12 tane de 50 başlık işletme belirlendi. Bunun nedeni ise şu. Türkiye’de artık üretim maliyetlerinin en yüksek kalemi ulaşım. Bugün Mısırdere bölgesine Malatya’nın mesafesi 42 kilometre. Şimdi o bölgede çok küçük iletmeler çok cazip hale dönüşmeyebilir.” ifadelerine yer verdi.
“PROFESYONEL YETİŞTİRİCİLİĞE ALAN AÇIYORUZ”
Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nde projelendirilen işletmelerde hayvan sayısı şartının yükseltilmesinin nedenini aktaran Başkan Özcan, ”Bir yatırımcı kent merkezinden Mısırdere bölgesine 40 ila 50 baş hayvan için gitmeyebilir. Şartlar zorlaşmış olur. Bizim bu alanda özellikle Yeşilyurt ve Battalgazi bölgelerinde tarım arazilerinin yoğun olduğu yerlerde hayvancılık üzerine önemli tesisler var. 10 baş hayvan besleyen birinin Hayvancılık OSB’ye giderek o bölgede hayvancılık yapması biraz daha meşakkatli olabilir. Biz burada daha çok profesyonel anlamda hayvan yetiştiriciliği yapan yatırımcılarımız için böyle bir alan açıyoruz. Zaten 10 baş, 20 baş ve 30 baş hayvanlar küçük besilerde yetiştirilebiliyor. Yazıhan bölgesinde bu işi yapmak isteyen vatandaşlar için de 12 işletmeye yer verildi. İkinci etapta ise gelen yatırımcıların hayvan sayısına göre bir fizibilitesini çıkaracağız. Eğer 50 baş hayvan için daha yüksek bir miktarda bir talep varsa biz bunu karşılayacağız zaten. Burada bizim tek amacımız yetiştirici ve yatırımcıların potansiyelini görmemiz lazım. Sadece 2 tane 1000 baş hayvan için de muhakkak yetiştirici ve yatırımcı da böyle bir taleple gelebilir bize.” sözlerini kullandı.
“MALATYA’NIN ÜRETİM POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARMAMIZ LAZIM”
Malatya’da üretimin alternatif alanlarda artırılarak ekonomik olarak potansiyelin ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Başkan Özcan, ”Sayın Valimiz geçen gün yaptığı konuşmasında Malatya’ya sadece kayısı yetmez derken aslında bunu ifade etmek istedi. Kayısı ile beraber üreticinin güçlenmesi için üreticinin farklı alanlarda üretim ve ekonomik kazanç elde etmesi lazım. Malatya’nın üretim potansiyelini ortaya çıkarmamız lazım. Hayvancılık Malatya’da çok önemli bir noktada. Bölgede 600 bin baş hayvan yetiştiriliyor, 300 bini küçükbaş, 300 bini ise büyükbaş olacak şekilde. Önemli tesisler yapıldı Malatya’da ve buna ek olarak da 2018 yılında Bakanlar Kurulunda karar alınarak Malatya’da Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulması kararı alınmış, Malatya Yazıhan İlçemiz Mısırdere bölgesinde de 32 kilometrekarelik bir alan belirlendi. Projelendirme çalışmaları başladı. Çok önemli bir çalışma, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Şuanda geldiğimiz noktada birin etap dediğimiz ihale aşamasına geldik.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?