Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Esnaf’tan Bağkur Çağrısı

2023 yılına girilmesi ile

2023 yılına girilmesi ile birlikte her alanda gelen zamlar BAĞ-KUR primlerine de yansıyacak. Esnaf kesimi primdeki bu artışın kendilerini zorlayacağını ifade ediyor.

Bağkur primleri her yıl asgari ücrete gelen zam kadar artıyor. Bu artış esnafın her ay ödediği en düşük 1.726,38 lira olan BAĞ-KUR priminin de aynı oranda artması yani 3.452,79 liraya çıkması anlamına geliyor.
Ekonomik kriz ile zor bir dönem yaşayan Esnaflar, yeni zamlarla birlikte raflarına dolduramamaktan şikâyetçiydi. Esnafın maliyet sıkıntısına çözüm bulunmazken yeni yıl ile birlikte BAĞ-KUR primine gelen zam Esnafı gittikçe tedirgin ediyor.
810 bin 714 kişilik nüfusa sahip Malatya’da 22 bini aşkın işyerinde 21 bin esnaf bulunuyor. 39 meslek odasının bulunduğu kentte esnaf sayısının nüfusa oranı ise 2,58. Malatya 2,58’lik oran ile Türkiye genelinde esnafın nüfusa oranı bakımından 53. sırada yer alıyor.
Kent genelinde 21 bin esnafın ortak talebi ise BAĞ-KUR primlerine yapılan zammın düşürülmesi.
Bağkur primlerine yapılan zam ile birlikte giderlerinin artacağını belirten esnaflar taleplerini şu sözlerle belirtti; ” Deprem, Pandemi derken ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. Raflarımızı dolduramaz duruma geldik. Her alanda gider kalemlerimiz var. BAĞ-KUR primlerine yapılan zamlar bizler için bir yüktür. Esnaf camiası azımsanamayacak kadar büyük ve geniş bir camiadır. Bizler bu konuda kolaylık istiyoruz. Düzenli ödemelerde yapılan yüzde 5’lik indirimin yüzde 10’a çıkarılmasını istiyoruz. Kredi kartı ödemeleri için alınan komisyon bedellerinin alınmamasını istiyoruz. Bu konuda hükumetimizin gerekli çalışmaları yapacağına inanıyoruz.”