Erkan Özgür ise Malatya’yı Yıkıcı Deprem Bekliyor Dedi

Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür’ Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş’ Dedi.

6 Şubat depremlerinden önce defalarca deprem uyarısında bulunan Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, Çelikhan-Pütürge ve Palu-Bingöl fayına dikkat çekerek büyük bir deprem olabileceğini söyledi. Özgür; ”Biz Çelikhan ile Pütürge arasındaki fay hattında deprem bekliyoruz. 5.6 Yeşilyurt merkezli olmuştu. O bölge 6’dan fazla üretmez. Ana fayı bağlı fayın bir kolu. Ayrıca Palu-Bingöl hattında deprem bekliyoruz” dedi.

Deprem öncesi kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde başlatılması gerektiğini belirten Özgür; ” Kışla Caddesi, Akpınar, Fuzuli Caddesi’nde hep bitişik nizamlı yapılar var. Yeni ya da eski bina fark etmiyor. Bir an önce bunlara çözüm bulunup, kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor. Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş. O nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor. Yerel yöneticilerin deprem olmadan önce bir hazırlık yapması gerekiyor. Eski binalarla ilgili analiz yapılması depreme hazırlık açısından büyük önem taşıyor. Binadaki beton ömürlerinin belirlenmesi gerekiyor. İlgili firmalardan alarak binayla ilgili dayanıklı olup olmadıklarına dair ölçümlerin yapılması oldukça elzem” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.