Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dev Yurt Projesi Tamamlandı

2018 yılında inşaatına başlanan ve maliyeti 104 milyon TL’ye varan İlhan Akıncı Öğrenci Yurdu, yüklenici firma tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu Malatya İl Müdürlüğü’ne teslim edildi.

2018 yılında inşaatına başlanan

İnönü Üniversitesi yerleşkesinde yapımı tamamlanan104 milyon liralık İlhan Akıncı Öğrenci Yurdu’nun tamamlanması ile birlikte Malatya’da Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurt kapasitesi 10 bin 472’ye çıkarıldı. Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu olarak hizmet vereceği öğrenilen dev tesis, İnönü Üniversitesi içerisinde yaklaşık 60 dönümlük alana kuruldu.
Malatya’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı şekilde hizmet veren Devlet yurtlarında öğrenci kapasitesi artırılırken, bir yanda da yurtlardaki standartlar yükseltiliyor. Kız Öğrenci yurtlarında ranzalı sistemin kaldırıldığı bilgisi ilgili kurum tarafından paylaşılırken, Erkek Öğrenci yurtlarında da kısmen bu sistemin oturtulduğu belirtildi.
Kent genelinde öğrenci yurtlarındaki yatak kapasitesi 10 bin 472’ye çıktı. Bunlardan yaklaşık 6 bine yakını Kız öğrenciler için, geri kalanın ise Erkek Öğrenciler için tahsis edildiği öğrenildi. En son yapımı tamamlanan 2 bin kişilik Erkek Öğrenci Yurdu’nun kapasitesinin de dahil edildiği bu Yurtlar, Pandemi sürecinin hemen sonrasında Yüksek Öğretim Kurularında eğitim gören öğrencilere hizmet verecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yurda İlhan Akıncı Öğrenci Yurdu ismi verilmişti. 1954 yılında Malatya’da doğan Akıncı, ilk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Üniversite eğitimini İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamlayan İlhan Akıncı, 1975 yılında aylık Uyanış gazetesini çıkardı. 1986’da İnsan Yayınları’nı kuran Akıncı, 2007’de İnsan Kitabevi’ni çocuklarıyla birlikte faaliyete geçirdi. İlim Yayma Cemiyeti’nde bir müddet yöneticilik yapan Akıncı, Tomurcuk Çocuk Yuvası, Asır Lisesi, Bilim Koleji, Balkan Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının kuruluşunda ve yönetiminde de bulundu. Uzun süre kanser tedavisi gören Akıncı, 2016 yılında 62 yaşında vefat etti.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER