Denizi Olmayan Şehir Balık Üretiminde İlk Sırada

Doğu Anadolu Bölgesi’nde deniz seviyesinden 977 metre yükseklikte olan Malatya’da, tarım ve hayvancılığın yanında kültür balıkçılığı da gelişmeye başladı.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre; Malatya’da 2021 yılı itibariyle iç sularda 27 kara tesisi ile 9 baraj tesisinde 8 bin 760 ton alabalık ve somon üretimi yapıldı.
İç sularda su ürünleri üretiminde Türkiye’de ikinci sırada yer alan Malatya’da, somon balığı ihracatında yaklaşık 77 milyon Euro ihracat geliri elde ediliyor.
Su ürünleri yavru alabalık yetiştiriciliğinde ise Malatya’da kurulu kapasite 52 milyon adet olmakla birlikte foto periyot yöntemi ile 2021 yılında 70 milyon yavru alabalık üretimi gerçekleştirildi.
2022 yılında ise 11 bin 500 ton alabalık ve somon ile 80 milyon yavru alabalık üretimi hedefleniyor.
35 TESİS BAŞVURUSU ALINDI
Malatya’da üretime devam eden tesislerin dışında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yeni tesisler için de başvurular iletildi.
Malatya’da 2022 yılında 4 adet kara tesisi ile 31 baraj gölü tesisi için üretim yapmak üzere başvuru alındığı belirtildi. Yeni başvurular ile birlikte mevcut üretim miktarına ilave olarak 12 bin 754 ton üretim gerçekleştirileceği aktarıldı.

>>> Ebubekir Atilla – Sonsöz Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.