• DOLAR
  $1.831,64
 • EURO
  $0,3741
 • ALTIN
  $23.389,29
 • BIST
  106,7937
Çöken Binada Çalışmalar Sona Erdi

Çöken Binada Çalışmalar Sona Erdi

Sıtmapınarı’nda 2 katlı bina çöktü. Binadaki 21 kişinin tamamına ulaşıldığı enkaz altında kimsenin kalmadığı belirtildi. 13 yaralıdan 8’i taburcu edildi. Soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya’da çöken binadaki arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini, can kaybının olmadığını bildirdi.

İnönü Caddesi’nde bulunan ve altında iş yerleri bulunan tek katlı binada henüz bilinmeyen nedenle çökme meydana geldi. Binanın enkazında 7 İlden 263 AFAD Personeli ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler ile 9 saat süren arama kurtarma çalışmaları tamamlandı.
BAKAN SOYLU: KURTARMA ÇALIŞMALARI SONA ERDİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olaya ilişkin sosyal medya hesabından son durum açıklaması yaptı. Soylu açıklamasında, “AFAD Başkanlığımızdan aldığımız son bilgiye göre, Malatya’da çöken binadaki arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Allah’a şükür, can kaybımız yok. Yaralanan hemşehrilerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten uzak eylesin” ifadelerini kullandı.
BAKAN YARDIMCISI ÇATAKLI OLAY YERİNE GELDİ
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı çökmenin ardından saat 20:00 sularında Malatya’ya geldi. Arama kurtarma çalışmalarını inceleyen Çataklı, ekiplerden aldığı bilgiler sonrasında açıklamada bulundu. Bakan Yardımcısı Çataklı, “Şu ana kadar yapılan tespitlerde binada 21 kişinin bulunduğu tespit edildi. Bunlardan 8 tanesine arkadaşlarımız ulaştı, kendi imkanlarıyla çıktı. Diğer 13 kişi de arama kurtarma ekiplerince kurtarılarak hastanelere kaldırıldı. 13 kişinin 8 tanesi tahliye olmuş durumda. 5 tanesi ise biri yoğun bakımda 4’ü serviste hastanelerde tedavi altındalar. Bunların da hayati tehlikeleri yok. Şimdi bizdeki bilgilere göre herhangi bir kayıp, ulaşılamayan kişi ihbarı bulunmuyor. Bir vatandaşla ilgili böyle ihbar vardı onunla yakınlarıyla irtibat kuruldu ve bu binayla ilgisi olmadığı anlaşıldı. Şu andaki bilgilerimize göre binada bize ulaşan, bizim bildiğimiz herhangi bir kişi olduğuna dair tespit yok ancak her türlü ihtimali düşünerek yani yabancı biri olabilir, ailesi burada olmayan biri olabilir, tek başına yaşayan biri olabilir ola ki herhangi bir kişinin bulunabileceği ihtimalini de göz ardı etmeksizin arkadaşlarımız kontrollü şekilde binanın yavaş yavaş enkazını almaya başladılar. Bunu yaparken de dikkatle özenle ara ara köpeklerle arama yapılarak teknik cihazlarla dinleme yapılarak kontrollü şekilde işlemleri yürütüyorlar. İnşallah sürprizle karşılaşmaz enkazı dikkatli şekilde kaldırdıktan sonra üzülecek bir ilave haber almadan da çalışmaları sonlandırmış oluruz.” dedi.
Binanın giriş katında 3, üst katında ise bir kahvehanenin olduğunu, giriş katındaki bir iş yerinde tadilat olduğunu bildiklerini ifade eden Çataklı, şu andaki değerlendirmelerin göçüğe tadilatın yol açmış olabileceği yönünde olduğunu, konuya ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığını, gözaltılar olduğunu, olayın detaylarının soruşturma sonucunda ortaya çıkacağını kaydetti.
AFAD 7 İLDEN 263 PERSONEL İLE ORADAYDI
AFAD tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi; ”Malatya Merkez Yeşilyurt ilçesinde bulunan ve 2 katlı olduğu değerlendirilen bir binada henüz bilinmeyen nedenle göçük meydana gelmiştir. Enkazdan şu ana kadar 13 vatandaşımız çıkarılarak hastaneye sevk edilmiştir. Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş̧, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Sivas ve Adana illerinden arama ve kurtarma ekipleri faaliyetlere destek vermek üzere bölgeye sevk edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri ile birlikte arama köpekleri ve AFAD mobil koordinasyon merkezi bölgeye ulaşmıştır. Malatya’da çöken bina enkazında AFAD, itfaiye, UMKE ve STK’lardan toplam 447 personel ile yürütülen arama kurtarma çalışmaları sonucunda 13 vatandaşımıza yaralı olarak ulaşılmıştır.”
VALİ BARUŞ, ÇÖKEN BİNADA İNCELEMELERDE BULUNDU
Vali Aydın Baruş, Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi’nde çöken, altında dükkânların bulunduğu tek katlı binada incelemede bulundu. Vali Baruş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 09 Kasım tarihinde saat 16.50 sularında çöken binada kurtarma çalışmalarının gece yarısı sona erdiğini ve bu sürede 13 vatandaşın yaralı olarak kurtarıldığını ifade ederek “Olay yerindeki vatandaşlarımızdan binada toplam 21 kişi olduğu bilgisini aldık. Bu 21 kişinin 8’i olayın ilk anlarında kendi çabalarıyla kurtuluyor. Yani ya binadan hızla uzaklaşarak veyahut üst katta olmak itibarıyla çıkış noktası bularak kendisi binadan çıkıyor. Geri kalan 13 vatandaşımız da kurtarma çalışmalarıyla çıkarıldı. Şu anda hastanelerde tedavisi süren 5 vatandaşımız var, durumları gayet iyi, hayati tehlikeleri yok. Böyle elim bir kazadan gerçekten can kaybı vermeden kurtulmuş olmamız bizim için çok sevindirici, şükrediyoruz. Bu binanın enkazı da en kısa zamanda kaldırılacak. Enkaz çalışmaları nedeniyle bir kısmı kapanan cadde de normal trafiğe açık hale gelecek. Buradan kurtulan yaralılarımıza geçmiş olsun diyorum. Tüm Malatya’mıza geçmiş olsun diyorum.” dedi.
Vali Baruş, kolonların kesildiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine şu ifadeleri kullandı: “Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasını devam ettiriyor. Binanın giriş katında bir tadilat çalışması yapıldığı yönünde duyumlarımız vardı, vatandaşların, olay yeri tanıklarının ifadeleri vardı. Bu konularla ilgili gerekli araştırmaları ve soruşturmayı Cumhuriyet Başsavcılığımız yürütüyor. Zaten binadan ekiplerimiz, numuneler aldı, bakılacak, analiz edilecek. Binanın çökmesine neden olan sebepler ortaya çıkacak. Buna sebep olanlar hakkında da tabii ki adaletimiz gerekenleri yapacaktır. Burası yığma bir bina, taşıyıcı sistemi olan bir bina değil. 1960 yapımı bir bina. 24 Ocak 2020 depreminden sonra da burada Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerimiz bütün binalar da olduğu gibi inceleme yaptı. O zaman hasarsız görünüyordu, hasarsız tespiti vardı fakat yığma bir binada taşıyıcı sistemi duvarlar yükleniyor. Dolayısıyla duvarlara yönelik herhangi bir tahribat binanın dengesini yerinden oynatıyor. O nedenle gerekli soruşturma işlemleri zaten yürütülüyor. Binanın taşıyıcı sisteminde herhangi bir hasar oluşup oluşmadığı ortaya çıkarılacaktır” dedi.
4 KİŞİ GÖZALTINDA
Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, çöken 2 katlı binayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Olayla ilgili olarak bilirkişiler tarafından gerekli incelemeler yapılmış olup toplanan deliller itibariyle izinsiz tadilat yaptırıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu tadilatı yaptıran iş yeri sahibi ve 3 çalışanı gözaltına alınmıştır. Soruşturma çok yönlü olarak titizlikle sürdürülmektedir.”
>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?