Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bedava’, ‘Her Şey’, ‘-e Varan’ İfadelerine Kısıtlama

Mağazalarda ve internet sitelerinde yer alan kampanyalardaki “Her şey … lira”, “ücretsiz”, “-e varan” gibi “yanıltıcı” ifadelerin kullanımı Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuz ile kısıtlandı. Böylelikle reyonda ayrı, kasada ayrı fiyat şoku yaşanmayacak

Mağazalarda ve internet sitelerinde

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar ile İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuzuna göre, artık mağazalarda “Ücretsiz, bedelsiz, bedava” gibi tabirler kullanılmayacak. Daha doğrusu; tüketici, o mal veya hizmeti alırken ödeme istenilecek ise bu tabirler kullanılamayacak. Ayrıca “net, tümü, her şey” gibi çokluk ifade eden tabirlere de kısıtlama getirilecek. Bir reyonda “Her şey 5 TL” yazıyorsa, bu reyondaki her şeyin 5 TL olması gerekecek. Aksi durumda bu tabirler de kaldırılacak.
İndirim konusuna da el atan bakanlık, mağazalarda yer alan fiyat tabelalarında “-e varan”, “…den itibaren”, “…e kadar” gibi tabirler okunabilecek kadar büyük yazılacak. İndirim ve fiyat büyük puntolarda olurken, bu ibarelerin küçücük kalmasına izin verilmeyecek.
Para biriminde de kısıtlamalar olacak. Buna göre yurt dışına sunulması öngörülmeyen hizmet ve malların reklam afişlerinde yalnızca “Türk lirası”, “TL” veya “₺” yazılabilecek. Diğer para birimleri kullanılamayacak.
Bir ürünü tanıtırken belirtilen taksit sayısı, taksit tutarı, taksitli ürünün toplam fiyatı ve taahhütler de okunabilecek büyüklüklere yazılacak ve tüketici alımdan önce bilgilendirilecek. Bunların dışında fazla indirim varmış hissi veren ifadeler, fiyat geçerliliği süreler ile sabit ise bu süre ve stok sınırı varsa bu stok sayısı reklamlarda açıkça belirtilecek.