Arazilerdeki Hisse Sorunu Bitecek

5403 sayılı Toprak Koruma ve arazi Kullanımı Kanununda değişiklik yapıldı. 7255 sayılı Gıda, Tarım ve orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, hisseli tarım arazileri İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince masrafsız birleştirilebilecek. İlgili kanunlarda yapılan değişiklikler ile hisseli tarım arazilerinin satış işlemlerine vergi, harç ve döner sermaye ücretlerine muafiyetler getirildi.
Tarım arazilerinde payların diğer paydaşlara satışı halinde, vergi, harç ve döner sermaye ücretleri alınmayacak. Bu uygulama Sulu ve kuru tarım arazilerinde 20 dekardan küçük, dikili tarım arazilerinde 5 dekardan küçük ve örtü altı tarım arazilerinde 3 dekardan küçük hisseler için geçerli olacak.
ÇİFTÇİNİN SORUNLARINDAN BİRİ ÇÖZÜLECEK
yeni uygulamanın çiftçiler için büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Çiftçi Ramazan Biçer, yıllardır süren garabetin son bulacağını söyledi. Hisse sorunu nedeniyle yıllardır üretim yapılamayan ve boş kalan arazilerin bu karar ile ülke ekonomisine kazandırılmış olacağının altını çizen Biçer,” Malatya’da çoğu bölgede Tarım arazilerinde metrekare ve santimetrekare büyüklüklerinde binlerce hisse bulunuyor. Malikler bu hisselerini satmak istemelerine karşın vergi ve döner sermaye ücretlerinin arazi bedelinden fazla olması engeli çıkıyor ve hisselerini satamıyorlar. Yeni düzenleme ile bu sorunun çözüleceği belirtiliyor. Böylelikle binlerce dönümlük alan ülke ekonomisine kazandırılmış olacak.” sözlerini kullandı.
>> Ebubekir Atilla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.