• DOLAR
  $1.743,45
 • EURO
  $0,3457
 • ALTIN
  $21.955,75
 • BIST
  107,6458
Ağbaba’dan Bağ-Kur Çağrısı

Ağbaba’dan Bağ-Kur Çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve beraberinde parti üyeleriyle birlikte Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı (MESOB) Şevket Keskin’i ziyaret etti.

MESOB Başkanı Şevket Keskin, Ağbaba’nın esnaf kökenli olduğu için Esnafın durumundan en iyi onların anladığını söyledi. Ağbaba’nın esnafa karşı olumlu tutumundan bahseden Keskin, ”Türkiye genelinde de nereye giderse esnaf ve sanatkâr camiasına uğruyor. Genel Başkan Yardımcısı olmanızda bizim için bir onur.” dedi.

Esnafın son yapılan düzenleme ile birlikte Bağ-Kur primi noktasında çözüm beklediğini belirten Keskin, ”Bağ-Kur primleri biraz yüksek. Bağ-Kur primlerinin yükselmemesi ve yerinde kalmasını istiyoruz. Elektrik fiyatları yüksek, kirayı geçti. Akaryakıt fiyatlarında son günlerde düşüş oldu ama bunu 24-25 TL’ye kadar çekebilirler.” sözlerini kullandı.

Yeni yapılan asgari ücret zammının yetersi olduğunu ve yılbaşında bu zammın yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Keskin, ”Emeklilerin maaşlarında sizde bastırırsanız para verilmelidir. 3 bin 500 lira ile geçinilmez. Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu ama yine de yetersiz. Ama birde işverenler var, onlar içinde sıkıntı olmaması lazım. Yılbaşından sonra asgari ücrete biraz daha zam yapabilirler. Bir insanın 5 bin 500 lirayla evliyse, çocukları varsa geçinmesi çok zor.” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise Türkiye’deki en büyük meselenin hayat pahalılığı, enflasyon ve alım gücü olduğunu söyledi.

Türkiye’nin her yerinde esnaf odalarını ziyaret ettiklerini dile getiren Ağbaba, “MESOB Başkanı Şevket Keskin’in Türkiye genelinde gittiğimiz her yerde bir itibarının olduğunu görüyoruz. Bu nedenle de kendisini tebrik ediyorum. İnsan gurur duyuyor. Ağrı’ya, Denizli’ye gidiyoruz Şevket Keskin. Şevket Başkanı kutluyorum. Zaman zaman eleştirilerde bulunuyor. Geçen günlerde Dışişleri Bakanı geldiğinde kendi camiasını da eleştirdi. Şair Abdülhak Hamit Tarhan’ın güzel bir sözü var, “”Bizim millet söylemez, söylenir.” Bundan korkacak, çekinecek bir şey yok. Vatanına düşmanlık yapmıyor, bunu farklı bir düşünceyle de yapmıyor ama insanların kendi dertlerini, sorunlarını söylemesi lazım. Bize değil, iktidar patisine söylemesi lazım. Bağ-Kur primleri çok yüksek. Esnaf orta ölçekli ise yanında 1-2 kişi çalışıyor. Tabii Bağ-Kur ve SGK primlerinin maliyetleri, en düşük emekli maaşını geçiyor. Bağ-Kur meselesine bir çözüm bulunması lazım. Gittiğimizde her yerde Bağ-Kur ödeme oranları yüzde 30’lara düşmüş durumda. Esnafımızın yüzde 70’i Bağ-kur primini ödeyemiyor. Dolayısıyla ilaç alamıyor, tedavi olma imkânı olmuyor. Bununda bir çözüme kavuşturulması gerekiyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?