• DOLAR
  $1.724,2
 • EURO
  $0,3389
 • ALTIN
  $21.718,67
 • BIST
  107,6930
7 Ayda 1531 Vakaya Müdahale Edildi

7 Ayda 1531 Vakaya Müdahale Edildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Katipoğlu, 7 aylık süreçte 1531 vakaya müdahale ettiklerini söyledi. En fazla vakanın Ot, Çöp, Bahçe Yangınlarında yaşandığını belirten Başkan Katipoğlu,” Hava sıcaklıklarının yüksek derecelerde seyretmesi ile birlikte yaz aylarında yangın olayları çok fazla yaşanıyor. 1 Ocak – 3 Ağustos 2022 tarihleri arasında 701 vaka yaşandı. Vatandaşlarımızdan can ve mal kaybı riskine karşılık dikkatli olmalarını rica ediyoruz.” Dedi

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından son 7 ayda müdahale edilen olay ve vakaların raporu paylaşıldı.
Buna göre Malatya’da son 7 ayda; 155 ev ve çatı yangını, 28 işyeri yangını, 701 ot, çöp, bahçe yangını, 86 araç yangını, 306 trafik kazası kurtarma, 182 diğer, 51 sel su baskını, 19 kömürlük ve odunluk yangını, 7 Orman yangını ve 3 boğulma olayı yaşandı.
Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre vaka sayılarında düşüş gözlenirken, Ot, Çöp, Bahçe Yangınları başlığında yükseliş dikkat çekti.
Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Katipoğlu, 1 Ocak – 3 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşen olayları Sonsöz Gazetesine değerlendirdi.
13 ilçede 19 İstasyon, 57 araç ve 235 personel ile 7/24 esasına uygun şekilde hizmet verdiklerini belirten Katipoğlu,” İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak mesai mefhumu gözetmeksizin her zaman hazır bir şekilde vatandaşlarımızın imdadına yetişmeye çalışıyoruz.” dedi.
2022 yılı içerisinde vaka sayılarındaki düşüşe değinen Katipoğlu,” 2022 yılında vaka sayılarında bir düşüş yaşanıyor. İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığımızın yürütmüş olduğu bilinçlendirme çalışmaları, kurum içi eğitimler ve vatandaşın bilgilendirilmesi ile birlikte vatandaşımız daha tedbirli ve daha dikkatli şekilde hareket ediyor. İnşallah bu sayı giderek azalır ve vatandaşımızın can ve mal güvenliği daha da artmış olur.” diye konuştu.
Müdahale edilen vaka sayılarında ot, çöp, bahçe yangınlarında yükselişin olduğunu kaydeden Başkan Katiboğlu,” Malatya genelinde son birkaç haftadır İtfaiye Daire Başkanlığı olarak yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bahçelerde anız, kuru ot yakımı gibi durumlar rüzgarın da etkisi ile birlikte önü alınamaz yangınlara neden olabiliyor. Evlerin çatılarında, bodrum katlarında, samanlık diye tabir edilen depolarda saman, kuru ot, kumaş parçası gibi malzemelerin konulması ve bir nedenle yangının başlaması mal kaybına neden olduğu gibi can kaybına da sebebiyet vermektedir. Bu nedenle tüm vatandaşlarımıza büyük görevler düşüyor. Cam parçaları, cam şişe gibi güneş ışınlarıyla etkileşim sağlayarak tutuşma sağlayabilecek maddeleri gelişi güzel atmamalıyız. Bahçeler kuruyan otları ateş yakma yolu ile temizlememeliyiz. Anız yakımı kesinlikle yapmamalıyız. Yapacağımız küçük hatalar insanlara zarar verdiği gibi doğada yaşayan canlılara da büyük ölçüde zarar vermektedir. Geleneksel yöntemlerle yürütülen depo faaliyetlerini geliştirerek ve gerekli önlemler alarak saman, kuru ot, kumaş parçası gibi malzemeleri saklamalıyız. Aksi taktirde belirttiğimiz gibi mal kaybına neden olduğu gibi can kaybına da sebebiyet verebilir.” İfadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?