• DOLAR
  $1.831,64
 • EURO
  $0,3741
 • ALTIN
  $23.389,29
 • BIST
  106,7937
4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Gerçekleştirildi

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Gerçekleştirildi

Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları kapsamında Bilim Şenliği düzenlendi. Toplamda 26 projenin tanıtıldığı etkinlikte öğrenciler tarafından geliştirilen projeler göz doldurdu.

Okulun Etkinlik alanında gerçekleştirilen şenliğin açılış kurdelesini İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Akın Coşkun, Mesleki Eğitimden Sorumlu İl Şube Müdürü Abdülbaki Ertuğrul ve Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hüseyin Avcı kesti. Açılışta konuşan Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hüseyin Avcı; ”4006 Bilim şenliğine hoş geldiniz. Geçen yıl planlanan etkinlikti, Pandemi’den dolayı sürekli ertelendi. Bu yıl açılışını yaptık. Mesleki eğitimde bu tür projeler çok önemli. Salgın döneminde de gördük ki Meslek Liseleri gerçekten çok büyük işler başardılar. Bu zor süreçte birçok buluş yaptılar, katkı sağladılar. Meslek liselerinde gençlerin ufkunun açılması, yeni projeler üretilmesi yine mesleki eğitimde şuan ki Bakanımızın bir projesi vardı. Marka tescili ve patent alınması vesaire. Bunlar bu süreçte gençler için bir ufuk açma vesilesi oldu. Bunlar sürekli yapılan etkinlikler. İnşallah bu buluşlardan ve bu etkinliklerde ortaya çıkan çalışmaların patent başvurularını yapacağız. Marka tescilini yapacağız. Şuanda 4006 Bilim Şenliğimizde 26 projemiz var. 2204 Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması. Bu konuda Malatya’da çok iddialı bir okuluz. Türkiye finallerine gittik geçmiş yıllarda. Yine TEKNOFEST ’e katılımımız oldu. Bu anlamda yetenekli ve gayretli öğretmenlerimiz var. Onların çalışmaları ile inşallah daha iyi şeyler olacaktır.” dedi.
4006 Bilim Şenliğinde sergilenen ve tanıtılan projelerin bir kısmı şu şekilde tanıtıldı;

GÜVENLİK DEDEKTÖRÜ PROJESİ
Maliyeti 3 bin 500 TL ile 72 bin TL arası değişen Kapı Tipi Metal Dedektör, Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından 352 TL’ye mal edildi. Projesi hakkında bilgi veren Lise Öğrencisi Uğut Lütfü Yalçın; ”Son dönemlerde yaşanan cinayetler, silahlı yaralamaların artması nedeniyle biz bu projeyi tasarlamak istedik. Okulda güvenliği sağlamak amacıyla herhangi bir metalin olması durumunda bu cihaz algılıyor. Normalde 3 bin 500 TL ile 72 bin TL arasında bu cihazların ücretleri değişiyor. Bizlerde minimum seviyede masraf ile 350 TL’ye mal ettik. Okulumuzun güvenliğini bu şekilde sağlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu. Proje Uğur Lütfü Yalçın, Sefa Kırgız ve Hasan Hüseyin Ağdoğan tarafından geliştirildi.

DİŞLİZİSİZ ŞANZIMAN PROJESİ
Ağır sanayiye adeta can suyu olacak bir proje geliştiren Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Destek Mekanizması Kullanarak Dişlisiz Şanzıman Projesi’ni hayata geçirdi. Proje hakkında bilgi veren Proje Danışman Öğretmeni Kadir Çalışkan; ”Bu projeyi şanzıman sistemlerinin yapımı oldukça zor ve meşakkatli. Onun yerine şanzıman sistemini ortadan kaldıran bir düzenek hazırladık. Bu düzenek ile hareketi istediğimiz açıda, istediğimiz şekilde aktarma imkanına sahibiz. Yani şanzıman sistemi ile 90derece veya 60 derecelik açılarda hareket aktarabilirken, burada 1 dereceden başlayıp 90 dereceye, veya negatif 90 dereceye açı vererek hareket aktarmak mümkün. Bu bize sanayide çok büyük bir imkan sağlar. Özellikle güç aktarmada, transmisyon hareketlerinde, hareketi aktarmada çok büyük kolaylıklar sağlar.” dedi. Proje İsra Aktaş, Mehmet Hazar ve Muhammed İlker Aslan tarafından geliştirildi.

GES SİSTEMLERİNDE DEDEKTÖRLÜ DÖNEM
Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından geliştirilen Çatılarda GES Verimliliğini Arttırmak ve İş Güvenliği isimli projede ise panellere yerleştirilecek arduinolar sayesinde 2 temel faktörün kusursuz şekilde işlemesi hedefleniyor. Projenin detayı amacı hakkında bilgi veren Öğrenci Mahmut Hüdai Oruç; ”Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarından Güneş Enerjisi yaygın olarak kullanılıyor. Ancak kurulan GES ’lerin güneş enerji santralleri işletmesinde iki önemli çalışma gerekiyor. Bunlar işletme güvenliği ve tesisin maksimum seviyede çalışması. Güneş Panelleri bozulduğu zaman paneller seri bağladığı için arızalı olan panelin bulunması zaman alıyor. Bizlerde bir proje geliştirerek arduinolar kullanarak bilgisayarımıza bir uyarı göndermesini sağladık. Hangi ünite bozulursa ona sinyal gönderiyor. Bizler de kolayca görebiliyoruz. Bir de Güneş Enerji Santralinde yangın çıktığında İtfaiye ekipleri elektrik ve doğalgaz hattını ilgili lokasyonda kesiyorlar. ama bu durum Güneş Enerjisi Santrallerinde farklıdır. Elektrik akımı sürekli devam eder. Bu nedenle İtfaiye ekiplerinin can güvenliği risk altına giriyor. Yine bu arduinolar sayesinde elektriği kesiyoruz ve itfaiyesiler rahatlıkla yangını söndürebiliyor. Bu şekilde de iş güvenliği noktasında önlem de alınmış oluyor.” sözlerini kullandı. Proje Mahmut Hüdai Oruç ve Muhammed İzzet Göksu isimli öğrenciler tarafından geliştirildi.

>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?