Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2.El Araç Piyasasında Kısır Döngü!

İkinci el otomobil piyasasındaki

İkinci el otomobil piyasasındaki talep artışı fiyatı tetikliyor. Oto galericiler, son bir aydır ikinci el otomobillerde yaklaşık yüzde 35 fiyat artışın olduğunu belirtti. Toplu araç satın aldıkları yerlerden araç tedariki problemi yaşadıklarını belirten esnaf, piyasanın kısır döngüye girdiğini söyledi.

Sıfır otomobillere yapılan ÖTV düzenlemesi, artan kur ve maliyet artışları sebebiyle tamamen eridi. Fiyatlar ÖTV düzenlemesi öncesi seviyeye yeniden geldi.
Çip ve enerji krizinden dolayı sıfır otomobil tedarikinde sorun olunca, vatandaşlar ikinci ele tekrar yöneldi. Bazı bayilerin stok yaptığı iddiası da gündeme bomba gibi düştü. Bütün bu gelişmeler ikinci el otomobil piyasasının hareketlenmesine sebep oldu. İkinci el araçlara ilgi artınca fiyatlarda yukarı yönlü hareket başladı.
Talebi artmasıyla birlikte araç tedariki noktasında sıkıntılar yaşandığını ifade eden Otogaleri İşletmecisi Mikail Ünsal,” Matrah düzenlemesinin gelmesiyle birlikte araç satışlarında artış olmasını bekliyorduk ancak, sıfır araç üretimi fazla olmadığı için bu dalga 2.El araçlara vurdu. Araç almak isteyen vatandalar 2.El araçlara yöneldiği için bu sektörde bir patlama yaşandı. Fiyatlar yine yükselmeye başladı. Vatandaş alacak araç, bizler ise satacak araç bulamıyoruz. Toplu araç tedarik ettiğimiz bağlantılarımızda da sıkıntılar yaşanıyor.” Dedi.
Araç piyasasında fiyat belirsizliği nedeniyle vatandaşı yüksek fiyat tuzağına düşmemesi noktasında uyaran Ünsal,” İlan sitelerinde veya bazı web sitelerinde art niyetli insanlar tuzaklarına çekmek için vatandaşlara cazip fiyatlar yazıyor. Daha sonra bu fiyatlar kademeli olarak yükseltiliyor. Hem ilgili marka aracın rayicini artırmak, hem de kaparo alarak vatandaşı dolandırmak için yapılan bir numara bu. Vatandaşlarımız güvendikleri yerlerden araç almalıdır.” Sözlerini kullandı.