• DOLAR
  $1.795,26
 • EURO
  $0,3587
 • ALTIN
  $22.593,65
 • BIST
  107,5855
13 Üniversite Tercih Fuarında Buluştu

13 Üniversite Tercih Fuarında Buluştu

Malatya’da Anadolu Üniversiteler Birliğince (AÜB) düzenlenen Üniversite Tanıtım ve Tercih Fuarı açıldı. Fuar çerçevesinde Üniversitelerin tanıtımı yapılırken, tercih yapacak aday öğrencilere üniversiteler ile bölüm ve programlar konusunda bilgi veriliyor.

İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde Soykan Parkı’nda düzenlenen fuarda; İnönü Üniversitesi’nin yanı sıra Erzincan Binali Yıldırım, Sivas Bilim ve Teknoloji, Erciyes, Amasya, Yozgat Bozok, Kırşehir Ahi Evran, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Niğde Ömer Halisdemir, Ardahan ve Kayseri üniversiteleri tanıtım standı açtı.
Araştırma, eğitim, öğretim ve bilgi paylaşımı gibi birçok konuda üniversiteler arasında iş birliği yapılması, tecrübe ve kapasitelerin ortak kullanılması gibi amaçlarla 2021 yılında kurulan ve bu çerçevede faaliyetlerine devam eden AÜB, birlik üyesi üniversitelerin bulunduğu illerde gerçekleştirdiği tercih ve tanıtım fuarının son durağı Malatya oldu.
Açılış sonrası gazetecilere açıklamada bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) üyesi üniversitelerin Malatya’da fuarda bir araya geldiğini ifade etti. Rektör Kızılay, “Amacımız bölgedeki üniversiteleri öğrencilere yakından tanıtmak. Bugün de Malatya’da üniversitelerimizin yetkilileri gençlere bölge üniversitelerini tanıtacak. Biz de iki haftadır bu illerin tümünü gezerek üniversitemizi tanıttık. Amacımız bölgeden daha çok yüksek başarılı öğrenciler almak.” Dedi.
Fuara orta Anadolu’dan 13 üniversitenin Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) çatısı altında bir araya geldiğini dile getiren Kızılay, “Bu üniversiteler, 1,5 yıl önce bir araya gelerek kurduğumu Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) kapsamında 13 üniversitenin bulunduğu illeri gezerek, tercih fuarını yaptık. Fuarın sonuncusu da Malatya’mızda gerçekleştiriliyor. Amacımız bölgedeki üniversiteleri, üniversitelerin ev sahipliğinde bire bir, yüz yüze öğrencilere yakından tanıtmak. Bugün de Malatya’da üniversitelerimizin yetkilileri gençlere bölge üniversitelerini tanıtacak. Biz de iki haftadır bu illerin tümünü gezerek üniversitemizi tanıttık. Amacımız bölgeden daha çok yüksek başarılı öğrenciler almak. Adaylara da başarılar diliyorum” diye konuştu.
Öğrencilerin kafalarının tercih döneminde çok karışık olduğunu, hangi üniversiteyi tercih edeceklerini öğrenebilmek için çeşitli yollara başvurduklarını ifade eden Vali Hulusi Şahin, en doğru yöntemin Üniversitelerden bilgi almadan geçtiğini vurguladı.
Çevre illerde bulunan Üniversitelerin Malatyalı öğrenciler için alternatif olduğunu kaydeden Vali Şahin,”Bunlar eş, dost, komşudan kulaktan dolma bilgiler olabilir. Doğruluğu onaylanmamış bazı sosyal medya mecralarından bilgi edinmeye çalışabilirler. Bunlar sağlıklı bilgi edinme yöntemleri değil. Anadolu Üniversiteler Birliğince 13 üniversite, 13 ilde misafir edilerek en doğru bilgiyi, tanıtımı birinci ağızdan öğrencilere sunma yolunu seçmişler. Bu oluşumu meydana getiren tüm rektörlerimize teşekkür ediyorum. Bu güzel bir fırsat. Son il olarak da Malatya’da Malatyalı öğrencilerimizin tercihlerine yardımcı olmak için burada toplanıldı. İstatistikler gösteriyor ki öğrencilerin büyük çoğunluğu ya kendi şehirlerinde ya da civar şehirlerdeki üniversiteleri tercih ediyorlar. Dolayısıyla civarda bulunan üniversiteler Malatyalı gençler için önemli bir alternatiftir. Öğrenciler bakıp, değerlendirip kendi pozisyonlarına göre en uygun üniversiteyi tercih etsinler. Böylece çocuklarımız üniversite hayatına doğru bir başlangıç yapmış olurlar.” Sözlerini kullandı. Konuşmaların ardından Vali Şahin ve Prof. Dr. Ahmet Kızılay stantları gezdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?